کلیه‌ها و مراقبت‌های طبیعی

کلیه‌ها و مراقبت‌های طبیعی

کلیه‌ها و مراقبت‌های طبیعی

کلیه‌ها یک سیستم فیلترینگ فوق‌العاده و ظریف هستند که بنا به موهبت الهی در بدن ما تعبیه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین وظیفه کلیه‌ها، تصفیه خون است. در واقع کلیه‌ها مواد مضر را از مواد قابل جذب و تمیز خون جدا می‌کنند تا بدن دچار مسمومیت نشود. فعالیت اساسی دیگر کلیه ترشح هورمون‌های «رنین» و «اریتروپویتین». رنین باعث تصفیه خون شده، اریتروپویتین نیز باعث ساخت گلبول‌های قرمز و پلاکت توسط سلول‌های مادر در مغز استخوان می‌شود. با توجه به موارد ذکر شده می‌توان دریافت در صورت عدم کارکرد صحیح کلیه‌ها، افراد دچار کم خونی می‌شوند علاوه بر این با اختلال در سلامت کلیه‌ها خون تصفیه نمی‌شود و مواد مفید موجود در خون از جمله پروتیین، سدیم، پتاسیم و … نیز همراه با سایر مواد مضر از سیستم بدن دفع می‌شوند در سیستم تهویه بدن با حفظ تعادل املاح موجود در خون بدن سلامتی، نشاط و شادی طبیعی حاصل می‌شود. و کلیه‌ها عضوی از بدن هستند که این عمل را برای بدن انجام می‌دهند. در واقع افرادی را که مشکل کلیه دارند، با توجه به مشخصه‌های ظاهری به راحتی می‌توان تشخیص داد. از مشخصه‌های بارز افرادی که دچار ناراحتی‌های کلیوی هستند: صورت پف آلود، رنگ و روی پریده، سرگیجه، کم‌اشتهایی و ضعف می‌باشد. افرادی که مشخصه‌های ذکر شده را دارند به کلیه‌های خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. در واقع کلیه‌ها مرکز شادی بدن هستند و افرادی که سیستم کلیه سالمی دارند با نشاط و سرزنده‌تر از سایر افراد هستند. باتوجه به اهمیتی که کلیه‌ها برای سلامتی بدن دارند لازم است که به راهکار‌هایی که باعث صحت و سلامتی کلیه‌ها می‌شوند توجه ویژه‌ای شود و ازمواردی که سلامتی کلیه‌ها را سلب می‌کنند دوری کنیم. در زیر اشاره‌ای به مواد طبیعی مفید و مضر برای سیستم کلیه‌ها می‌کنیم. امید است با گنجاندن مواد طبیعی و مفید برای کلیه‌ها از اثرات عملکرد صحیح کلیه‌ها بهره‌مند شویم و با پرهیز از موارد مضر برای سیستم کلیه‌ها قدمی در راستای سلامت کلیه‌ها برداشته باشیم.

مواد غذایی مفید برای عملکرد صحیح کلیه‌ها

آب، اولین و اساسی‌ترین ماده‌ی طبیعی است که مصرف به مقدار و اندازه آن برای سلامتی کلیه‌ها بسیار در خور اهمیت است. بعد از آب، مصرف میوه‌های آبدار از جمله: هندوانه، مرکبات، خیار، سیب درختی، خصوصاً لیمو ترش از اهمیت وافری برخوردار هستند و بهتر است این میوه‌ها همراه با هسته‌هایشان میل شوند.

دستور شست‌شوی کلیه‌ها

یک عدد هندوانه متوسط را با پوست خرد کنید. سپس کل محتوای هندوانه را با پوست و هسته‌ها در مخلوط‌کن ریخته و کاملاً مخلوط کنید. بعد از مرحله فوق کل مواد را درون ظرف درب‌دار به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. داروی آماده شده را بعد از سرد شدن از صافی رد کنید و درون ظرف شیشه‌ای داخل یخچال نگهداری کنید. روزی یک لیوان از این مخلوط را به مدت یک هفته، قبل از صبحانه با یک لیوان عسل، شیرین کرده و میل کنید.

عرق خارخسک مخلوط با عرق خارشتر نیز به شست‌و‌شوی کلیه‌ها کمک می‌کند. عدس تلخه (عدس الملک) داروی دیگری است که علاوه بر شست‌وشوی کلیه‌ها سنگ کلیه را خرد و دفع می‌کند. صد گرم عدس تلخه را آسیاب کنید. سپس پودر آسیاب شده را با عرق خارخسک و سه قاشق غذاخوری عسل به صورت خمیر درآورید. خمیر را اندازه نخود‌های متوسط گرد کنید و در دمای اتاق اجازه دهید قرص‌ها کاملا خشک شوند. این دارو فوق‌العاده تلخ مزه است اما اثر دارویی فوق العاده قوی دارد.

دستور استفاده از داروی عدس تلخه

روزی سه عدد از قرص‌های تهیه شده را قبل از صبحانه، ناهار و شام با آب فراوان به مدت دو هفته میل کنید.

مواد غذایی مضر برای کلیه‌ها

انواع ادویه تند، انواع شیرینی قنادی، سرخ‌کردنی‌ها و آب یخ.

منبع: هفته‌نامه زن روز/مؤسسه کیهان/شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴/نویسنده: سحر یوسفی، دانشجوی دکترای گیاهان دارویی.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *