اربعین حسینی

چهل, چهلم. در فرهنگ اسلامی و در معارف عرفانی, عدد چهل(اربعین) جایگاه خاصی دارد. چلَه نشینی برای رفع حاجت یا رسیدن به مقامات سلوک و عرفان معروف است. حفظ کردن چهل حدیث, اخلاص چهل صباح, کمال عقل در چهل سالگی, دعا برای چهل مومن,چهل شب چهارشنبه و… بسیاری از این نمونه ها و موارد.(۱)

در فرهنگ عاشورا, اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی(ع) گفته می شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. از سنتهای مردمی, گرامیداشت چهلم مردگان است, که به یاد عزیز فوت شده خویش, خیرات و صدقات می دهند و جلس یاد بود بر پا می کنند. در روز بیستم صفر نیز, شیعیان, عظیمترین مراسم سوگواری ها را در کشور ها و شهر های مختلف به یاد عاشورای حسینی بر پا می کنند و همراه با دسته های سینه زنی و عزاداری به تعظیم شعائر دینی می ÷ردازند. در شهر کربلا, اربعین حسینی عظمت و شکوه خاصی دارد و دسته های عزاداری مراسم پر شور برگزار می کنند.

در نخستین اربعین شهادت امام حسین(ع), جابربن عبدالله انصاری و عطیَه عوفی موفق به زیارت تربت و قبر سید الشهدا شدند. بنا به برخی نقلها در همان اربعین, کاروان اسرای اهل بیت(علیهم السلام) در بازگشت از شام و سر راه مدینه, از کربلا گذشتند و با جابر دیدار کردند. البته برخی از مورخان هم آن را نفی کرده و نپذیرفته اند. از جمله مرحوم محدث قمی در منتهی الآمال دلایلی ذکذ می کند که دیدار اهل بیت در کربلا در اربعین اوّل نبوده است.(۲) بعضی از علما نیز در این باره تحقیق مبسوط و مستقلی انجام داده اند که منتشر شده است.(۳)به هر حال تکریم این روز و احیای  خاطره غمبار عاشورا, رمز تداوم شور عاشورایی در زمانهای بعد بوده است. در تاریخ انقلاب اسلامی ایران نیز, سنت احیای اربعین تأثیر مهمی در شور گستری در شهر ها داشت و در چهلم شهدای حادثه ی قم(قیام مردم در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۵۶شمسی) مردم مسلمان تبریز قیام کردند و شهید دادند. در اربعین شهدای تبریز, مردم شهر های دیگر یادبود گرفته, تظاهرات کردند و همین گونه اربعینها به هم وصل شد و سراسر ایران به نهضت ÷یوست, تا آنکه انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ هجری شمسی به ÷یروزی رسید. این به برکت الهام گیری از فرهنگ شهادت و ایثار و خون بود که ملت قهرمان ایران, از عاشورا گرفته بود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *