اینترنت چگونه به وجود آمد؟

اينترنت چگونه به وجود آمد؟

اينترنت چگونه به وجود آمد؟

 

در اواخر دهه ۶۰ میلادی, وزارت دفاع آمریکا تشخیص داد که دولت آمریکا به شبکه های کامپیوتری ملی خود بسیار وابسته است و این سوال مطرح شد:«اگر دشمن به شبکه های کامپیوتری ما آسیب برساند چه اتفاقی می افتد؟ آیا ما بدون کامپیوتر هایمان می توانیم پاسخ آن ها را بدهیم؟!»

در آن روز ها اگر در یک شبکه بزرگ یکی از شبکه های کوچکتر از کار می افتاد کل شبکه بزرگ هم از کار می افتاد.  بنا بر این اگر کامپیوترهای وزارت دفاع در واشینگتن به هر دلیلی از کار می افتاد یا خراب می شدند کامپیوتر های دفاعی کلرادو کالیفرنیا هم از کار می افتادند. بنابر این کل سیستم کامپویتر های این شبکه ی عظیم باید به خوبی کار می کردند تا کل شبکه هم به خوبی کار کند.

بنابراین وزارت دفاع آمریکا یک نوع جدید از شبکه های بزرگ را طراحی کرد که حتی اگر یکی از بخشهای آن از کار می افتاد باز هم می توانست به کار خود ادامه دهد. آن چه که کل این شبکه عظیم را به هم ارتباط می داد مجموعه ای از قوانین ارتباطی یا به اصطلاح «پروتکل» بود که آن ها را TCP/IP نامیدند. اصولا هر شبکه ای که از قوانین TCP/IP استفاده کند می تواند با هر شبکه ای که آن هم با این قوانین کار کند ارتباط برقرار کند و اگر در شبکه ی بزرگی که هر یک از شبکه های کوچکتر داخل آن از قوانین TCP/IP استفاده می کنند یک شبکه ی کوچک از کار بیافتد مابقی شبکه ی بزرگ به کار خود ادامه خواهد داد. TCP/IP آنچنان خوب و قابل اعتماد کار می کرد که شرکتهای دولتی دیگر و نیز شرکتهای وابسته به دولت, حتی آنهایی که هیچ کاری با وزارت دفاع نداشتند, نیز در شبکه های خود از آن استفاده کردند. در اواخر دهه۷۰ میلادی اکثر شبکه های بزرگ کامپیوتریی که دولت, پیمانکاران وزارت دفاع, دانشگاه های بزرگ و مراکز علمی و تحقیقاتی بزرگ از آن ها استفاده می کردند برای ارتباط با یکدیگر از TCP/IP استفاده می کردند.

از آن جاییکه همه ی این شبکه ها به یک شیوه کار می کردند می توانستند با یکدیگر نیز به راحتی ارتباط برقرار کنند. دولت, پیمانکاران وزارت دفاع و دانشمندان اغلب با یکدیگر تماس گرفته و اطلاعات خود را رد و بدل می کردند. بنابر این همه آن ها کامپیوتر ها و شبکه های خود را به هم متصل کرده و یک شبکه ی بزرگ TCP/IP  به وجود آوردند. این شبکه بزرگ جدَ اینترنت بود.

منبع: آموزش گام به گام اینترنت/ند اسنل/مترجم: كيوان فلاح مشفقي/تهران/مركز فرهنگي نشر گستر/چاپ نهم/تابستان ۱۳۷۹

Related posts

3 Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *