جهان چگونه به وجود آمد؟

جهان هستی

ثُمَّ اسْتَوى‏ إِلَى السَّماءِ وَ هِيَ دُخانٌ «۱»

«سپس آهنگ [آفرينش‏] آسمان كرد، و آن دودى بود.»

چگونگى پيدايش جهان از انديشه‏هايى بوده كه هميشه فكر بشر را مشغول كرده است.

قرآن كريم در آيات متعددى اشاراتى به اين مسأله كرده است و دانشمندان كيهان‏شناس نيز در اين مورد نظرياتى ابراز كرده‏اند و حتى بعضى صاحب‏نظران خواسته‏اند با انطباق آيات قرآن با برخى از اين نظريات علمى، اعجاز علمى قرآن را اثبات كنند كه اين مطالب قابل نقد و بررسى است.

مفسران و صاحب نظران در اين مورد به آيات فوق توجه كرده‏اند.

جهان اولیه بسیار کوچک اما شامل تمام مواد و انرژی های موجود در جهان امروز بود. دریایی

متلاطم و متراکم از ذرات ریز و نیروها و به جای چهار نیرویی که امروزه دانشمندان می شناسند، فقط یک ابر نیرو وجود داشت. اما عمر این جهان اولیه  فقط در یک چشم به هم زدن به پایان رسید، پس از گذشت سه تریلیونیم یک تریلیونیم یک تربلیونیم یک ثانیه، این ابر نیرو به نیروهای مجزا تقسیم شد.(انفجار بزرگ مهبانگ(بیگ بنگ)) اين نظريه از سال ۱۹۰۰ م پيشنهاد شد و هم اكنون از سوى اكثر اخترشناسان به عنوان بهترين نظريه موجود تلقى مى‏شود. خلاصه اين نظريه آن است كه حدود ۲۰ بيليون سال پيش تمام ماده و انرژى موجود در جهان، در نقطه‏اى بسيار كوچك و فشرده متمركز بوده است. اين نقطه كوچك و بى‏نهايت چگال و مركب از مادهانرژى منفجر شد و به فاصله چند ثانيه پس از انفجار اين آتشگوى، مادهانرژى با سرعتى نزديك به سرعت نور در همه سو منتشر شد. پس از مدت كمى، احتمالا چند ثانيه تا چند سال، ماده و انرژى از هم تفكيك شدند. و تمام اجزاء گوناگون جهان امروز از دل اين انفجار نخستين بيرون ريخته‏اند.

صد درصد ساختمان ستارگان و ابر ها  از سبک ترین و ساده ترین  عناصر، یعنی هیدروژن و هلیم تشکیل شده است. سایر عناصر نسبتاً نادر هستند، اما بعضی از آن ها مانند کربن، اکسیژن، سیلیکون، نیتروژن و آهن می توانند متراکم شوند و ساختار هایی را به وجود آورند. این رویداد در چند سیاره سنگی مانند مانند زمین روی می دهد که آهن، اکسیژن و منیزیم از فراوانترین عناصر سطح زمین هستند. کربن عنصری نادر است که تمام اشکال حیات در سایه وجود ان شکل می گیرند. در لحظات آغازین حیات در جهان، هیچ ماده ای وجود نداشت و فقط دریایی متلاطم از فضای داغ جریان داشت. سپس در بدو تولد جهان، ذرات بی شمار بسیار کوچک تر از اتم نظیر کوارک ها بودند که پدید آمدند، بعضی از این ذرات در اثر هم جوشی با یکدیگر سبب تشکیل نخستین اتم های هیدروژن و هلیم می شوند.اتم های بزرگ تر مانند بریوم، کربن و اکسیژن وقتی شکل می گیرند که واکنش های هسته ای درون ستارگان، هسته اتم های هلیم را تحت فشار قرار دهند. سپس اتم های بزرگ عناصر سنگین نایاب مانند تنگستن و اسمیرم، در اثر امواج ضربه ای ابر نو اختر ها(انفجار ستاره ها) شکل می گیرند.

منابع:

پژوهشى در اعجاز علمى ـ قرآن دکتر محمد علی رضایی اصفهانی

جهان هستی ـ جان فراندون و…

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *