گل گاو زبان و سرماخوردگی

گل گاو زبان و سرماخوردگی

گل گاو زبان و سرماخوردگی

معمولا آمار شیوع بیماری‌های فصلی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، همچنین انواع بیماری‌های ریوی و تنفسی در فصل سرما زیاد می‌شود. پس بازار مصرف و استفاده از گیاهان دارویی برای برطرف کردن سرماخوردگی داغ است و این مسئله نشان می‌دهد علی رغم درمان کندتر این گیاهان، عده‌ای از افراد به دلیل توجه بیشتر به موضوع سلامتی، این نوع درمان را به ضررهای جانبیحاصل از داروهای شیمیایی ترجیح داده‌اند و این گامی مهم در جهت زندگی سالم محسوب می‌شود.

در واقع گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت خاصی در تأمین بهداشت و سلامتی جوامع، هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماری‌ها برخوردار بوده و هستند.

خیلی از بیماری های کوچک مثل سرما خوردگی نیاز خاصی به درمان ندارند، کافی است که بدن را کمک کنیم که برای مقابله با بیماری مقاوم شود. یکی از روش های خوب برای مهار سرما خوردگی مصرف جوشانده بابونه به همراه ویتامین C است، چرا که با مصرف ویتامین C می توانیم درمان سرما خوردگی را تسهیل کرده و از ایجاد مجدد آن پیشگیری کنیم، در واقع ویتامین C ویتامین جاودانگی است. ویتامین C برای کاهش سرفه، عطسه و دیگر علائم سرما خوردگی که در ریه وجود دارند نیز تاثیر گذار است، ویتامین C در بدن به عنوان یک رفتگر وپاک کندده مواد مضر عمل می کند و ویروس های سرما خوردگی نیز از جمله همان مواد هستند.

منظور از مصرف ویتامین C تنها استفاده از قرص های شیمیایی آن نیست بلکه میوه جات، سبزیجات و انواع مرکبات، منابع خوبی برای این ویتامین محسوب می شوند.انواع دمنوش ها مانند دمنوش آویشن، نعنا، پونه شوید و عسل جهت پیشگیری و درمان سرما خوردگی و مصرف روزانه یک لیوان از این دمنوش برای جلوگیری از سرما خوردگی توصیه می شود.

از جمله رایج ترین اقدامات به هنگام بروز سرما خوردگی و مشکلات ناشی از آن مانند گرفتگی و خشکی مخاط بینی، سرفه و بخور دادن است.
لذا همواره رطوبت مورد نیاز در اتاق با قرار دادن ظرفی پر از آب روی اجاق گاز یا بخاری، همچنین ریختن اندکی محلول اکالیپتوس در آن تامین کنید یا اگر دستگاه بخور دارید، به وسیله آن هوای موجود را مرطوب کنید. بهتر است بیمار با ریختن مقداری محلول اکالیپتوس یا بابونه در ظرف آب جوش بخور دهد. به این شکل که با انداختن حوله ای روی سرش، صورت خود را بالای ظرف حاوی مواد بخور بگیرد و تا حد امکان تنفس های عمیق انجام دهد تا بخار خای آب و هوای گرم، بیشتر و به طور مستقیم وارد مجاری تنفسی او شود، سپس در پایان، حوله ای را روی سر خود کشیده و تا پایان خشک شدن رطوبت و عرق موجود در سر و صورتش، حوله را به همان شکل نگه دارد و به فضای سرد وارد نشود.

علاوه بر گیاه اکالیپتوس، گیاهان دارویی دیگری نیز وجود دارند، که بخور دادن آن ها در روند بهبود این بیماری بسیار تاثیر گذار است که از آن جمله می توان به گیاهانی همچون آویشن و گل بنفشه، ریحان و پونه خشک، مخلوط پر سیاوشان، آویشن و ریحان اشاره کرد. البته جوشانده این مخلوط را نیز به صورت خوراکی می توان استفاده کرد. پر سیاوشان تسکین دهنده درد های سینه است، همچنین این گیاه خلط آور، ضد سرفه و بهبود دهنده علائم سرما خوردگی است، که می توان یک یا دوگرم از این گیاه را در روز با یک لیوان اب جوش دم کرده و همراه با کمی عسل مصرف کرد.

استفاده از داروهای گیاهی با عسل تاثیر بیشتری دارد.آنتی اکسیدان فراروانی در عسل و برای کاهش سرفه و گلو درد وجود دارد، همچنین در برخی مواقع جهت جلوگیری از تشدید سرما خوردگی، استفاده روزی چند بار یک لیوان آب جوشیده ولرم و یک قاشق غذا خوری عسل و چند قطره آب لیموترش تازه توصیه می شود.
برای از بین بردن خارش گلو، مکیدن چند عدد میخک بسیار مفید است، و در این بین خیساندن انجیر و هلو برای رفع سرفه خشک توصیه میشود. گیاه گل گاو زبان ضد سرفه، خلط آور و معرق است، اغلب افراد گل گاو زبان را به جهت تاثیرات و آرام بخشی و تقویت کنندگی قلب آن می شناسند، حال آن که این ها خواص فرعی این گیاه محسوب شده و بیشترین خاصیت این گیاه بر سرما خوردگی است.

آویشن نیز دارای خاصیت آنتی بیوتیکی بسیار زیادی بوده و خلط آور است، و بابونه نیز سیستم ایمنی بدن را به شدت تقویت می کند، بر همین اساس مصرف این جوشانده در بهبود وضعیت سرما خوردگی بسیار موثر است. البته می توان جهت افزایش اثرگذاری داروهای ذکر شده دارو ها را دوتایی با هم ترکیب کرد.

منبع: هفته نامه زن روز/مؤسسه‌ی کیهان/هفته۲۵۳۵/شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵/نویسنده مطلب: سحر یوسفی؛ دانشجوی دکترای گیاهان دارویی.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *