تغییرات ناخن و بیماری | ناصرون
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

تغییرات ناخن و بیماری

تغییرات ناخن و بیماری
تغییرات ناخن و بیماری

ناخن عضو مهمی از بدن است. ناخن از پروتئینی به نام كراتین تشكیل یافته، كراتین در مو و پوست وجود دارد. در بسیاری موارد، بروز تغییر شكل در رنگ، قوام، و سایر خصوصیات ناخن می‌تواند نشانه بروز یك بیماری جدی در سایر ارگان‌های حیاتی بدن باشد. البته در بعضی موارد در اثر عوارضی كه روی خود ناخن ایجاد می‌شود، تغییراتی در ناخن ایجاد می‌شود.

ناخن‌هایی كه به راحتی شكسته شده، ترك می‌خورند از مشكلات احتمالی غذایی خبر می‌دهند. كمبود ویتامین A و كلسیم باعث خشكی و ورقه ورقه شدن پوست می‌شود. كمبود پروتئین، فولیك اسید، ویتامین B، كه برای رشد سلول‌های مرده ضروری است و نیز كمبود ویتامین C موجب افتادن ناخن‌ها می‌شود. كمبود پروتئین نیز باعث ایجاد راه راه‌های سفید بر روی ناخن‌ها می‌شود. كارشناسان می‌گویند: اگر در ناخن‌های خود تغییراتی دیدید به پزشك مراجعه كنید چرا كه ناخن‌ها آیینه تمام نمای اعضای بدن هستند.

مثلاً شكستگی در ناخن‌ها ممكن است نشانه‌ی این باشد كه بدن شما به آب و مایعات بیشتری نیاز دارد. وجود قرمزی در پوست اطراف ناخن و كوتیكول می‌تواند به واسطه‌ی فقر یا ضعف متابولیسم اسیدهای چرب در بدن شما باشد. بنابراین ناخن‌ها برای سالم بودن و ماندن، به مقدار زیادی كلسیم، منیزیم، پروتئین، سیلیس و روی نیاز دارند.

سعی كنید از رژیم غذایی كه حاوی ۵۰ درصد میوه و سبزیجات تازه و دارای ویتامین ضروری، مواد معدنی و آنزیم‌هاست استفاده كنید. از مواد غذایی كه سرشار از سولفور و سیلیكن هستند مانند كلم بروكلی، ماهی و پیاز و همچنین از غذاهایی كه دارای ویتامین B هستند مانند سویا، ماءالشعیر و از تمام انواع دانه‌ها و غلات بهره بگیرید. آب و مایعات زیاد بنوشید و روزانه از آب هویج تازه استفاده كنید كه میزان كلسیم و فسفر بالا دارد و در استحكام بخشیدن به ناخن‌ها فوق العاده عمل می‌كند.

بیماری ناخن‌ها

رنگ سفید در ناخن‌ها می‌تواند نشان دهنده كم‌خونی باشد. علاوه بر این به وسیله ناخن می‌توان به وجود مشكلات احتمالی در كبد، ریه‌ها و قلب پی‌برد.

ضمن اینكه ناخن سالمی كه روی پوست سالم قرار داشته باشد، ته رنگی زیبا و صورتی دارد ولی به وجود آمدن تورفتگی یا گودی كوجك روی سطح معمولاً صاف و صیقلی ناخن، می‌تواند به این معنا باشد كه در زیر ناخن اتفاقاتی در جریان است.

گودی‌های كوچك

هنگامی كه چند تورفتگی یا گودی كوچك روی سطح معمولاً صاف و صیقلی ناخن به وجود بیاید، می‌تواند به این معنا باشد كه در زیر ناخن اتفاقاتی در جریان است. در اكثر اوقات دلیل بروز این گودی‌ها بیماری داء الصدف یا پسوریازیس است. این بیماری یك حالت التهابی پوست است كه به صورت لكه‌های سرخ فلس‌مانند بر روی پوست ظاهر می‌شود و سلول‌های پوست ناخن را نیز درگیر می‌كند كه مراجعه به متخصص روماتولوژی ضروری است.

اختلالات ناخن

لكه‌های سفید رنگ: علت آن می‌تواند صدمه به ماتریكس و یا كمود روی باشد اما زیاد مهم نبوده، به مرور زمان ناپدید می‌گردد.

شیار‌های روی ناخن: این شیارهای اغلی ارثی می‌باشند اما اگر یك‌باره روی ناخن‌ها آشكار شوند علت آن می‌تواند ضربه، پیری، روماتیسم یا بیماری كلیه باشد.

قاشقی شكل شدن ناخن: علت آن كم‌كاری تیروئید، كمبود آهن و كم‌خونی است.

شكاف در لبه ناخن: علت آن فروبردن انگشتان به مدت زیاد در آب و همچنین لاك‌پاك‌كن‌ها است.

تردی و شكنندگی ناخن‌ها: علت آن می‌تواند فرو بردن دست در آب داغ، اختلال در جریان خون، كمبود ویتامین‌های B6، C، A، و نیاسین (B3)، كمبود آهن، كلسیم و كم‌كاری تیروئید باشد. كم‌آبی یدن نیز بسیار مهم است بنابراین باید آب فراوان بنوشید.

ناخن‌های فرو رفته در گوشت: این مشكل بیشتر در ناخن‌های پا مشاهده می‌شود و علت آن كوتاه كردن نا مناسب ناخن‌ها و كفش تنگ است.

برخی بیماری‌ها از روی ناخن قابل تشخسیص هستند. مثلاً رنگ‌پریده بودن بستر ناخن نشانه كم‌خونی، بستر قرمز ناخن نشانه بیماری قلبی، ناخن‌های سفید رنگ نشانه بیماری كبدی، ناخن ضخیم و زرد رنگ نشانه بیماری ریوی، سرخی مختصر در ته ناخن نشانه دیابت و ناخن‌های دورنگ؛ نیمی سفید و نیمی صورتی نشانه‌ی بیماری كلیه است. این موارد همیشه صد در صد نبوده، با مراجعه به پزشك می‌توان به تشخیص قطعی رسید.

پوسته پوسته شدن

ناخن از چندین لایه كراتین تشكیل شده است. بهترین حالت زمانی است كه این لایه‌ها برای شكل دادن به یم ناخن یكپارچه و محكم، كاملاً به یكدیگر چسبیده باشند. اما زمانی كه از ناخن‌ها مراقبت نشود – مثلاً مدت زیادی در معرض آب بوده یا در مقابل هوای سرد و خشك باشد- این لایه‌ها ورقه ورقه می‌شوند. این حالت نه تنها نشان دهنده عدم رسیدگی كافی به ناخن‌هاست، بلكه می‌تواند به این معنی باشد كه در رژیم غذایی شما اسید لاینولیك به اندازه كافی وجود ندارد. لاك ناخن به چسبندگی لایه‌ها كمك كرده و استفاده مكرر از كرم‌های مرطوب كننده برای ناخن‌ها در طول روز می‌تواند بسیار مفید باشد. كمبود اسید لاینولیك نیز با مصرف روغن‌های نباتی – در غذا و سالاد- برطرف خواهد شد.

كم‌رنگی ناخن

خیلی وقت‌ها كم‌رنگی ناخن دلیل افزایش سن است. علاوه بر این می‌تواند نشان دهنده یك بیماری جدی باشد از قبیل:

  • كم‌خونی
  • نارسایی قلبی
  • بیماری‌های كبد
  • نارسایی قلبی
  • بیماری های كبد
  • سوء تغذیه
  • ناخن سفید
  • اگر ناخن سفید با حاشیه‌های تیره‌تر باشد عمدتاً نشان‌دهنده مشكلات كبدی از قبیل هپاتیت است. زردی انگشتان دست یكی دیگر از نشانه‌های مشكلات كبد است.

شكنندگی

با توجه به بعضی آمارها می‌توان تخمین زد كه حدود ۲۰ درصد از زنان به حالتی كه به آن سندرم شكنندگی ناخن می‌گویند رنج می‌برند. ناخن‌های شكننده، ناخن‌هایی هستند كه نمی‌توانند رطوبت را در خود نگهدارند، در نتیجه لایه‌های ناخن به كلی خشك شده و ترك می‌خورند. از نظر پزشكی ممكن است كم‌كاری تیروئید موجب خشكی پوست و ناخن می‌شود.

از نظر تغذیه نیز، رژیمی كه آهن آن كم باشد نیز می‌تواند موجب نازكی و شكنندگی ناخن شود كه با مصرف سبزیجات برگ‌دار مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم مرغ می‌توان از آن جلوگیری كرد. ویتامین ب-كمپلكس نیز در بهبود بخشیدن وضعیت ناخن‌های شكننده مفید است. البته عادات شما هم نقش مهمی در این میان دارند. متهم اصلی، قرار گرفتن بیش از حد ناخن در معرض آب است. مرطوب كردن مداوم دست و ناخن با آب در اثر شستن بیش از حد دست، شستن ظروف، البسه و نظافت منزل بدون استفاده از دستكش می‌تواند شكنندگی را بدتر كند.

ریشه‌یابی ریشه شدن اطراف ناخن

تا وقتی به بعضی مواد دست نمی‌زنید مشكلی برایتان به وجود نمی‌آید. مشكل از آنجا آغاز می‌شود كه دستتان با هر چیزی تماس پیدا می‌كند، درد خفیفی حس می‌كنید كه شما را از وجود ریشه‌های اطراف ناخن آگاه می‌سازد. حالا علت ریشه شدن اطراف ناخن چیست؟ آن تكه‌های مثلثی شكل پوست در اطراف ناخن‌ها تنها پوست مرده هستند و پوست در این قسمت‌ها تنها به دلیل نرسیدن چربی كافی خشك می‌شود.

این مشكل به ویژه در خانم‌ها كه با آب زیاد سر و كار دارند و افرادی كه ناخن می‌جوند شایع است. هر شغل و حرفه‌ای كه باعث خشك شدن دست‌ها شود نیز فرد را در معرض این مشكل قرار می‌دهد. بدترین نوع آن (درست مثل ترك دست‌ها و اگزما) در افرادی كه مسئول مرتب كردن كاغذ هستند اتفاق می‌افتد. اشخاصی كه تمام مدت با كاغذ سر و كار دارند دست‌هایشان به شدت خشك می‌شوند. زیرا كاغذ در واقع چربی پوست را جذب می‌كند. این افراد معمولاً تصور می‌كنند به جوهر روی كاغذ حساسیت دارند. اما این مسئله تنها علت فیزیكی دارد و به جذب چربی از روی پوست توسط كاغذ مربوط می‌شود. اگر ریشه شدن ناخن‌ها برایتان به كابوسی تبدیل شده، توصیه‌های زیر را به كار ببندید.

توصیه‌هایی برای جلوگیری و درمانِ ریشه شدن اطراف ناخن‌ها

ریشه‌های اطراف ناخن را كوتاه كنید

اگر پوست اطراف ناخن‌هایتان ریشه ریشه می‌شوند. باید آن‌ها را كوتاه كرد و زود به زود بگیرید. این كار مانع از بدتر شدن مشكل می‌شود. لازم نیست بر روی خود یك جراحی بزرگ و اساسی انجام دهید، فقط فقط پوسته‌های ریشه ریشه شده را با یك قیچی كوچك و تیز و استریك كوتاه كنید. می‌توانید قبل از كوتاه كردن این پوسته‌های اضافی انگشت‌ها را در آب یا مخلوطی از آب و روغن نگه دارید تا نرم شوند. اشتباه بسیاری از مردم این است كه سعی می‌كنند ریشه‌های اطراف ناخن را در حالی كه هنوز سفت هستند جدا كنند، با این كار باعث شكافته شدن بیشتر پوست در این نواحی می‌شوند.

با بستن انگشتان به مشكل خاتمه دهید

اگر ریشه‌های اطراف ناخن مشكل زیادی برایتان به وجود می‌آورند، شب‌ها هنگام خواب به انگشتان خود كرم نرم كننده یا پماد بمالید و آن را با یك پوشش پلاستیكی بپوشانید و انتهای نوار یا پوشش را با یك چسب محكم كنید . پلاستیك باعث می‌شود رطوبت در طول شب حفظ شود. پوشش را صبح بعد باز كنید. این مدت نباید بیش از حد طولانی شود.

مرطوب كردن را به صورت عادت درآورید

برای آنكه در درجه‌ی اول ناخن‌هایتان ریشه ریشه نشوند هر روز اطراف ناخن‌ها را مرطوب كنید. به جای آنكه تنها پس از مانیكور كردن این كار را انجام دهید، این كار را به صورت عادت برای خود درآورید. برای آنكه احساس بهتری از این كار پیدا كنید، مرطوب‌كننده را روی ظروف آب گرمی قرار دهید تا گرم شود. هر بار كه از این مروطوب‌كننده‌ها به دست می‌مالید. وقتی را هم صرف مالیدن مرطوب‌كننده به اطراف ناخن‌ها كنید. مالیدن روغن زیتون به اطراف ناخن‌ها هم اتفاق خوبی است.

منبع: هفته‌نامه زن روز/مؤسسه كیهان/شماره ۲۴۱۷/صص ۲۸ و ۲۹.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *