چرا به حضرت زهرا(س) لقب ليلة القدر داده‌اند؟ | ناصرون
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

چرا به حضرت زهرا(س) لقب ليلة القدر داده‌اند؟

چرا به حضرت زهرا(س) لقب ليلة القدر داده‌اند؟
چرا به حضرت زهرا(س) لقب ليلة القدر داده‌اند؟

پرسش:

چرا به حضرت زهرا(س) لقب ليلة‌القدر داده‌اند؟

پاسخ:

از حضرت امام صادق(ع) روايت شده كه ايشان فرمودند: «انّا انزلناه في ليلة القدر. ليلة‌: فاطمه والقدر: الله، فمن عرف فاطمة حق معرفتها فقد ادرك ليلة‌القدر، وانها سميت فاطمة لان‌ّ الخلق فطموا عن معرفتها»۱ تأويل «ليلة‌» در انا انزلناه في ليلة القدر «فاطمه‌» و تأويل «قدر» «الله» تبارك و تعالي مي‌باشد. پس هر كس فاطمه را به حقيقت بشناسد، شب قدر را درك نموده است‌.

با توجه به اين كه حقيقت قرآن بر قلب رسول الله(ص) نازل شد (نزول دفعي‌)، آن حضرت به مقام نورانيّت و ولايت مطلقه كه از مقام ولايت الهي جدا نيست قرآن را در صورت بشري و عنصري كه از آن به «ليلة‌» تعبير شده دريافت نمود و چون حضرت زهرا(س) همانند حضرات معصومين در مقام نورانيّت و ولايت مطلقه از رسول الله(ص) جدا نيستند به ايشان لقب ليله داده‌اند. (البته اين مطلب از روايات زيادي به دست مي‌آيد.) اين كه «قدر» را در حديث به «الله» تفسير نموده‌اند و از طرفي ليلة القدر را به حضرت فاطمه‌(س) نسبت داده‌اند، شايد به اعتبار جامعيت آن بانوي بزرگ در تجلّيات اعظم الهي (اسمي‌، صفتي‌، ذاتي‌) باشد. چرا كه خداوند جامع صفات ثبوتيّه است‌. دليل اين بيان و بيان گذشته‌ی ما، حديثي است كه مي‌فرمايد: «فَمَن عَرَف فاطمة حق معرفَتِها فقد ادرك ليلة القدر».
براي توضيح بيشتر مطلب‌، به كتاب جلوه‌ی نور و كتاب پرتوي از فضايل معنوي فاطمه زهرا(س)/علي سعادت‌پرور/دفتر نشر معارف اسلامي‌، مراجعه نماييد.۲

پی‌نوشت‌ها‌ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1. بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۶۵، روايت ۵۸.
  2. منبع: نرم افزار پرس و جو (نسخه‌ی ۱)/ستاد پاسخگویی به مسائل دینی.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *