نظر حضرت آیة الله صافی گلپایگانی درباره‌ی چهارشنبه سوری

نظر حضرت آیة الله صافی گلپایگانی درباره‌ی چهارشنبه سوری

نظر حضرت آیة الله صافی گلپایگانی درباره‌ی چهارشنبه سوری

امت بزرگ و مسلمان ایران! شیعیان و جوانان متعهد و مخلص! فرزندان قرآن و نهج البلاغه! امت توحید، امت حق و عدل و صدق و صلح! امت محمد(ص) و شیعه علی(ص)! برادران و خواهرانی كه اسلامیت را ملیّت، هویت و افتخار خود می‌دانید و در میدان‌های مختلف، همواره با آن ابراز وجود و اعلام موجودیت می‌كنید و سرافراز و سربلند، به اسلام، به شعائر اسلام، به التزام و احكام اسلام و مدنیت اسلامی می‌بالید! عاشوراییان و صاحب الزّمانیان! شما كه همیشه و در فرصت‌هایی مثل تقارن عاشورا و نوروز، هویت اسلامی خود را به نمایش گذارده و نشان داده‌اید آنچه پیش شما اصل است و همه هدف‌ها و حركت‌ها و افتخارات و برنامه‌ها و شعارها باید به سوی آن و برای آن و برگرفته از آن باشد، اسلام و ولایت اهل بیت –علیهم السلام- است، روی سخن و عرایضم با شما است.

با آن عده‌ای كه در عوالم معلومی سیر می‌كنند و می خواهند با كارهایی مثل پریدن از روی آتش، سنت‌های مرده را زنده كنند حرفی نداریم؛ ذرهم یأكلوا و یتمتعوا و یلههم الامل فسوف یعلمون.
روی سخن با شما برادران –فرزندان علی علیه السلام- و خواهران –دختران فاطمه زهرا سلام الله علیها- است.

البته مراسم خرافی مثل چهارشنبه سوری، مناسب با شأن، مقام، درك، بصیرت و معرفت مردم شریف و مسلمان ایران نیست و كسانی كه در این مراسم شركت می‌نمایند اكثراً ناآگاه و بی‌اطلاع می‌باشند و گروهی غرضشان ضربه زدن به هویت اسلامی جامعه است؛ در پشت ترویج این هویت زدایی، روشنفكر نماها و برخی نویسندگان و مطبوعات ملی‌گرا، شعار و دستگاه‌های تبلیغاتی بیگانه قرار دارند.

این ها در گوشه و كنار دنیای اسلام، به اسم میراث‌ها و سنت‌های باستانی فرهنگ‌های جاهلی آن‌ها را مطرح می‌كنند؛ مثلاً در ایران عصر های قبل از اسلام، در مصر دوره‌های فرعون‌ها و زمان‌هایی كه عروس نیل و ان خرافات عجیب و غریب رایج بود و در این سو و در آن سو و هر جا دستشان برسد برای كم رنگ كردن فرهنگ اسلام و مدنیت اسلامی تلاش می‌كنند.
هم‌اكنون مسئله‌ی حجاب در فرانسه و ضدیت با حقوق اوّلیه زن‌های مسلمان، عمق این تؤطئه‌ها را نشان می‌دهد. فرهنگ چهارشنبه سوری، فرهنگ ضد حجاب، فرهنگ به اصطلاح ملی‌گرایی، مبارزه با مدارس دینی، فشار شدید آمریكا بر حكام آژانس بین‌الملی انرژی اتمی علیه ایران اسلامی، اوضاع فلسطین و افغانستان و عراق و ده‌ها مسائل دیگر، همه حركت‌ها در خط استیلا بر عالم اسلام و محو مدنیّت ان می‌باشد و همه در یك مسیر قرار دارد.
مسلمانان در چنین شرایطی باید اتحاد و آگاهی و ایستادگی و هشیاری خود را حفظ كنند و از مواضع و سنت‌های خود عقب نروند؛ هدف دشمن را از احیای عادات كهن و مرده كه چهارشنبه سوری در ایران نمونه‌ای از آن است درك نمایند.

در خاتمه لازم به تذكر است كه شنیده شد بعضی از مسئولین به عنوان كنترل و دفع افسد به فاسد، در مقام رسمیت دادن به مراسم چهارشنبه سوری بر آمده‌اند. حقیر این اقدام را كه حكایت از ضعف نیروهای كنترل كننده‌ی نظم می‌باشد، خلاف مصلحت و حركت در مسیر همان برنامه‌ی چهارشنبه سوری و رسمیت دادن به آن می‌دانم.
و ما توفیقی الا بالله علیه توكلت و الیه انیب

منبع: مسائل جدید از دیدگاه علماء و مراجع تقلید/ج۴/ محسن محمودی/ورامین/انتشارات علمی فرهنگی صاحب الزمان(عج)/چاپ اول/زمستان ۱۳۸۳/صص ۱۷۹-۱۷۷.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *