آیا موجودات غیر انسان در قیامت محشور می‌شوند؟

آیا موجودات غیر انسان در قیامت محشور می‌شوند؟

آیا موجودات غیر انسان در قیامت محشور می‌شوند؟

پرسش:

آیا وحوش و طیور و سایر مخلوقات غیر انسان در قیامت محشور می‌شوند و با اعتقاد به بقای روح، روح آنها در آخرت در كجا مأوی خواهد داشت؟

پاسخ:

چون اطلاع به خصوصیات عالم آخرت تفصیلاً راهی به‌جز وحی ندارد و ان منحصر به قرآن مجید و اخبار اهل‌بیت(علیهم السلام) است و در هیچ یك به‌طور تفصیل راجع به حیوانات ذكر نگردیده پس اعتقاد اجمالی كافی است. قرآن كریم می‌فرماید: «و اذا الوحوش حشرت»۱؛ و زمانی كه وحشی‌ها محشور می‌شوند. بعضی از مفسرین گفته‌اند این آیه راجع به پیش از قیامت است و مراد آن است كه وحوش از جنگل‌ها و نیزار‌ها بیرون شده و با حیوانات دیگر جمع می‌شوند. در سوره‌ی انعام می‌فرماید: «وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِي الأَرْضِ وَلاَ طَائِرٍ يَطِيرُ بِجَنَاحَيْهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثَالُكُم مَّا فَرَّطْنَا فِي الكِتَابِ مِن شَيْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ»۲؛ و هیچ جنبنده‌ای در زمین و پرنده‌ای كه با دوبال خود می‌پرد نیست مگر اینكه آن‌ها نیز مانند شما گروه‌هایی هستند و همه به‌سوی پروردگار خود محشور خواهند شد. ما در كتاب از بیان چیزی فروگذار نكردیم. چنانچه ملاحظه می‌كنید در آیا بیان شده كه حیوانات محشور خواهند شد و اما كیفیت حشر آنان و كیفیت معامله با آن‌ها و نتیجه‌ی امر آن‌ها بیان نشده و همچنین در خبر معتبری تفصیل این مطالب ذكر نشده پس همان اعتقاد اجمالی كفایت است.

علامه مجلسی(ره) در كتاب حق الیقین چند خبر نقل می‌نماید و بعد می‌فرماید از ظاهر آیات و اخبار مستفاد می‌شود كه وحوش محشور شده و تقاضای دادرسی نسبت به ظلم هایی كه بر آنها رفته می‌كنند و بعضی حیوانات دیگر برای بعضی از مصالح زنده می‌شوند و بعضی مانند ناقه‌ی صالح و سگ اصحاب كهف و گرگ حضرت موسی و حمار بلعم و باعور داخل بهشت می‌شوند و محشور شدن جمیع حیوانات از اخبار معتبره ظاهر نمی‌شود. بنابراین اكثر متكلمین شیعه در این مورد به اجمال سخن گفته و شرح نداده‌اند و در تفسیر منهج آمده است طبق روایات وحوش بعد از حشر و قصاص و جا به جا شدن خاك كنند و هیچ كدام باقی نمی‌مانند مگر آنها كه موجب سرور بنی آدم باشند. مانند طاووس و … . . بعد می‌فرماید قول صحیح و مشهور عدم بقای ایشان است و اما سایر مخلوقات مانند ملائكه و جن و شیاطین اختلافی نیست كه محشور می‌شوند و ملائكه داخل بهشت و جن و شیاطین مگر عده‌ی كمی از ایشان كه ایمان آورده باشند، داخل جهنم می‌شوند، اما نسبت به محل مؤمنین آن‌ها اختلاف نظر وجود دارد. بعضی گفته‌اند جای آن‌ها در بهشت خواهد بود، ولی پایین‌تر از مقام بنی‌آدم و بعضی گفته‌اند در اعراف خواهد بود و قول اول واضح‌تر است. خصوصاً با توجه به آیات سوره‌ی الرحمن كه در بیان نعمات بهشتی است، خطاب به جن و انس هر دو می‌فرماید.۳

پی‌نوشت‌هاـــــــــــــــــــــــــ

  1. تكویر/آیه‌ی ۵.
  2. الأنعام/آیه‌ی ۳۸.
  3. منبع: ۸۲ پرسش/شهید آیة الله سید عبدالحسین دستغیب/صص۹۸ و ۹۹/همراه با تغییرات.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *