ولی فقیه معصوم نیست ولی مقدس است؛ چرا؟

ولی فقیه معصوم نیست ولی مقدس است؛ چرا؟

ولی فقیه معصوم نیست ولی مقدس است؛ چرا؟

پرسش:

با توجه به معصوم نبودن ولی فقیه چرا به قداست وی معتقدید؟!

پاسخ:

قداست به معنای محبوبیت همراه با احترام شدید است. انسان به علّت كمال خاصّی كه در شخصیتی سراغ دارد، به او محبّت ورزیده و به وی احترام خاصّی می‌گذارد. انسان‌ها همه كمالات را به طور یكسان دارا نیستند، از این رو كسانی كه دارای كمالات فوق العاده و برتری است از محبوبیت و احترام بیشتری برخوردار است.

قداست مانند محبت از یك مورد شخصی محبوب به دیگر امور منتسب به او نیز -به طور طبیعی- منتقل می‌شود، به گونه‌ای كه وقتی شخصی را دوست می‌داریم، نزدیكان و وابستگان‌اش را نیز دوست خواهیم داشت؛ مثلاً وقتی به استاد خود عشق می‌ورزیم، فرزندان و حتّی وسایل شخصی او را نیز دوست می‌داریم، به همین دلیل است كه مردم ما به خاندان امام(قدس سره) خانه، حسینیه و حرم ایشان علاقه شدیدی نشان می‌دهند و به آنها عشق می‌ورزند.

قداست، روح دین

روح دین را همین قداست تشكیل می‌دهد، به طوری كه تمام ادیان الهی بر احترام گذاردن خاص به خداوند و هر چه و هر كس كه به او منسوب است تأكید می‌ورزند، حتی مذاهب انحرافی نیز برای بت و خدایان قداست قائلند. روایات ما بر این مطلب تأكید دارد كه «هل الایمان الّا الحبّ« آیا ایمان جز محبّت و دوستی امر دیگری است؟۱ از این رو در اسلام اولین مرتبه‌ی قداست برای خدای تبارك و تعالی است و در مراتب بعدی هر كس به او نزدیك‌تر و دارای ارتباط بیشتر با اوست. پروردگار متعال به دلیل هستی مطلق، كمال مطلق و… از برتری بی‌نظیری برخوردار است و طبیعی است از همه محبوب‌تر و دوست داشتنی‌تر باشد، تا اندازه‌ای كه باید در برابر او به خاك افتاد و پیشانی را بر زمین سایید. این سجده به دلیل همان قداست است. در مرتبه بعد، پیامبر اكرم(ص) به دلیل بیشترین ارتباط با خداوند، دارای تقدس و احترام بیشتری است، تا آنجا كه خداوند و فرشتگانش بر او درود می‌فرستند و از مؤمنان نیز می‌خواهند تا درود بفرستند.۲ و شرع مقدس گذاردن دستِ بدون وضو را بر نام آن حضرت حرام می‌داند.

این قداست پس از خداوند، به پیامبر و جانشینان او یعنی امام معصوم(علیهم السلام) -كه از طرف خدا منصوب شده‌اند-  گسترش می‌یابد. بوسیدن ضریح امامان و زیارت حرم آنها همگی برخاسته از همین قداست است. در مراتب بعدی یعنی پس از امامان(علیهم السلام) این قداست به همه‌ی كسانی كه به گونه‌ای به آنان منتسب‌اند، مانند سادات و مراجع و علمای دینی سرایت می‌كند. با اینكه بوسیدن دست و تواضع بیش از اندازه برای غیر خدا در اسلام نكوهش گردیده، ولی مواردی استثناء شده است، از جمله: «انه من ارید به رسول الله»۳؛ كسی كه به جهت انتساب به پیامبر(ص) دست او را می‌بوسند. ولیّ فقیه گرچه معصوم نیست، ولی به دلیل انتسابش به امام معصوم(ع) و جانشینی وی مراتبی از همان قداست را داراست. آیا می‌شود كسی خدا را دوست بدارد، ولی پیامبرش را دوست ندارد؟! آیا می‌شود كسی پیامبر(ص) را دوست بدارد ولی به جانشینان او (امامان) علاقه نداشته باشد؟! و آیا می‌توان امام معصوم(ع) را دوست داشت، ولی جانشین او را گرامی نداشت؟۴

پی‌نوشت‌هاــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. كافی/ج۲/ص۱۲۵/روایت۵.
 2. قرآن كریم/سوره‌ی احزاب/آیه‌ی ۵۶.
 3. بحار الأنوار/علامه مجلسی/ج۲۶/باب۱۰۰/روایت۲۵.
 4. منبع: مشكات هدایت:پرسش‌ها و پاسخ‌ها ج(۳-۱)/آیة الله محمد تقی مصباح یزدی/قم/مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)/اول/زمستان ۱۳۸۸/صص۶۷و۶۸.

Related posts

2 Comments

 1. زهرا

  دوست داشتن با تقدس قایل بودن فرق دارد . وقتی کسی را دوست داری برای او احتمال خطا و اشتباه میدهی مثل وقتی شما پدر و مادرت را دوست داری و احترام هم قایلی ولی اشتباهاتش را هم به او گوش زد میکنی ولی وقتی تقدس برای کسی قایل شوی دیگر برای او احتمال خطا و اشتباه نمیدهی

  Reply
  1. مدير سايت

   سلام علیکم.
   باتشکر از حسن توجه شما.
   به نظر میرسد شما مقام عصمت را با بحث تقدس اشتباه کرده‌اید. تنها کسانی که احتمال خطا و اشتباه برای آنان نیست معصومین علیهم السلام هستند.عصمت هم درجاتی دارد که پیامبر و خاندان ایشان علیهم السلام بالاترین مقام را دارند. در اینجا ولی فقیه به جهت انتساب به امام معصوم علیه السلام دارای تقدس و ارزش است اما مصون از خطا نیست.

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *