چرا با وجود ولایت فقیه هنوز مشكل داریم؟

چرا با وجود ولایت فقیه هنوز مشكل داریم؟

چرا با وجود ولایت فقیه هنوز مشكل داریم؟

پرسش:

اگر نظام ولایت فقیه بهترین نظام است، چرا برخی از مشكلات جامعه حل نشده، و جامعه‌ی پیشرفته‌ای نداریم؟ (چرا با وجود ولایت فقیه هنوز مشكل داریم؟)

پاسخ:

این سؤال درباره‌ی حكومت امیرالمؤمنین(ع) نیز مطرح می‌شود. مطابق معتقدات دینی، امیرالمؤمنین(ع) معصوم است و از سوی خداوند متعال به عنوان ولی جامعه‌‌ی اسلامی۱ وهم طراز پیامبر اكرم(ص)۲ معرفی شده است. بنابراین در حقانیت و مشروعیت حكومت علی(ع) هیچ تردید و شبهه‌ای میان فرقه‌های مختلف اسلامی وجود ندارد. در قران كریم ابلاغ ولایت ایشان توسط پیامبر اكرم(ص) موجب اكمال دین و اتمام نعمت و رازی بودن به دین اسلام محسوب شده است.۳ با این همه نگاهی به تاریخ پنج ساله‌ی حكومت مولای متقیان و اوضاع اجتماعی حاكم بر آن دوران  میزان موفقیت آن حضرت را در ایجاد جامعه‌ی ایده‌آل نشان می‌دهد.

جنگ‌های داخلی صفین، جمل و نهروان، تهدیدات دشمنان خارجی، كمبود نیروی انسانی توانمند و تربیت شده، كثرت مشكلات، گستردگی بدعت‌ها و سنت‌های فاسد و آلودگی های مزمن اجتماعی، تغییر چارپوب نظام ارزشی زمینه‌های این وضع را فراهم آورده بود.

در همان حال علی(ع) شایسته‌ترین فرد برای حكومت و زمام‌داری جامعه‌ی اسلامی در اوضاع آن روز بود و این نابسامانی‌ها هیچ‌گاه تردیدی در اصل مشروعیّت ولایت آن حضرت ایجاد نمی‌كند.

اشاره‌ی به برخی مشكلات نظام

اكنون نیز در نظام جمهوری اسلامی مشكلات فراوانی به چشم می خورد. مثلاً مشكلات اقتصادی كشور، ناشی از عوامل مختلفی است كه داوری در موفقیت نظام اسلامی، بسته به بررسی آنهاست.

توضیح آنكه: جمعیت كشور ایران پس از پیروزی انقلاب تا كنون دو برابر شده، قیمت كالا‌ها در سطح جهان متناسب با تورم جهانی بالا رفته است، ولی قیمت نفت به عنوان مهم‌ترین منبع درآمد نظام از سال ۵۷ تا كنون به كم‌تر از یك سوم تنزّل یافته است. ضمن اینكه فرهنگ مصرف جامعه بسیار تغییر كرده و سطح توقّعات، به نحو چشم‌گیری بالا رفته است. تحریم‌های افتصادی، جنگ و ویرانی‌های بسیاری كه تنها به جرم پایبندی به ارزش‌های اسلامی بر كشور ما تحمیل شد، حوادث طبیعی فراوان و… همه در پیدایش این مشكلات نقش دارند. ناهنجاری‌های فرهنگی نیز چنین است؛ بسیاری از اندیشمندان اسلامی و مربیان دینی، پیش از انقلاب درگیر مبارزه و یا دربند رژیم طاغوت بودند و پس از انقلاب به علت نیاز شدید نظام، به كار‌های اجرایی مشغول شدند. گروهی از ارزشمند‌ترین تربیت یافتگان مكتب اسلام نیز در حوادث آغازین انقلاب به دست خیانتكاران و دشمنان اسلام به شهادت رسیدند. بزرگانی چون شهید بهشتی، شهید مطهری، باهنر، رجایی، شهدای محراب، و… كه هر یك سرمایه های بی‌نظیری برای نظام و اسلام به شمار می‌رفتند. افزون بر این، دخالت دشمن در ایجاد فضای آلوده فرهنگی برای نسل جوان و… در نابسمانی‌های فرهنگی تأثیری گذاشت.

با این همه، نظام اسلامی، موجب سرافرازی و عزّتمندی ایران در سراسر جهان و سربلندی امت مسلمان در برابر طاغوت‌ها و مستكبران دنیا گشته، مسلمانان را به وحدت و حركت واداشته است. جنبش های اسلامی در بوسنی، چین، الجزایر، لبنان، مصر، تونس، سودان و حتی در كشور‌های اروپای غربی و آمریكا، الگو گرفته از نهضت دینی و الهی ملّت ایران است، كه از بركات روی آوردن به دین و ولایت الله محسوب می‌شود.

هیچ كس ادعا نكرده است كه مجموعه‌ی قوانین اسلامی، پس از انقلاب در كشور اجرا نشده است، بلكه -به تصریح رهبر انقلاب- تا تحقق آنچه دین برای جامعه ترسیم می‌كند، راهی طولانی پیش رو داریم. این مشكلات و نارسایی‌ها مشروعیّت نظام را زیر سؤال نمی‌برد.۴

 

پی‌نوشت‌هاــــــــــــــــــــــــــــ

  1. (إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ)/مائده/آیه‌ی۵۵/سرپرست و ولی شما تنها خداست و رسول او و آنها كه ایمان آورده‌اند؛ همانها كه نماز را برپا می دارند و در حال ركوع زكات می‌پردازند/به شهادت همه‌ی مفسران مقصود از مؤمنان، حضرت علی(ع) است.
  2. این مطلب در آیه‌ی مباهله (آل عمران/آیه‌ی ۶۱) بیان شده است.
  3. مائده/آیه‌ی۳.
  4. منبع: مشكات هدایت:پرسش‌ها و پاسخ‌ها ج(۳-۱)/آیة الله محمد تقی مصباح یزدی/قم/مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)/اول/زمستان ۱۳۸۸/صص۶۹-۶۷.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *