چرا پيامبراكرم زنان متعدّد داشت؟

چرا پيامبراكرم(ص) زنان متعدّد داشت؟

چرا پيامبراكرم(ص) زنان متعدّد داشت؟

پرسش:

چرا پيامبراكرم صلي‌ الله عليه و آله زنان متعدّد داشت؟

پاسخ:

يَا أَيُّهَا النَّبِي‌ُّ إِنَّآ أَحْلَلْنَا لَكَ أَزْوَاجَكَ التِي‌ آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ وَمَا مَلَكَتْ يَمِينُكَ مِمَّآ أَفَآءَ اللَّهُ عَلَيْكَ وَ بَنَاتِ عَمّكَ وَبَنَاتِ عَمَّاتِكَ وَ بَنَاتِ خَالِكَ وَبَنَات خَالاتِكَ التِي‌ هَاجَرْنَ مَعَكَ وَامْرَأَةً مُّؤْمِنَةً إِن وَهَبَتْ نَفْسَهَا لِلنَّبِي‌ّ إِنْ أَرَادَ النَّبِي‌ُّ أَن يَسْتَنْكِحَهَا خَالِصَةً لَّكَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ قَدْ عَلِمْنَا مَا فَرَضْنَا عَلَيْهِمْ فِي‌ أَزْوَاجِهِمْ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ لِكَيْلَا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَكَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِيماً

اي‌ پيامبر! ما براي‌ تو همسراني‌ را كه مهرشان را پرداخته‏اي‌ حلال كرديم و همچنين كنيزاني‌ را كه (به عنوان غنايم جنگي‌) خداوند بر تو ارزاني‌ داشته و مالك شدي‌ (بر تو حلال كرديم) و نيز (ازدواج با) دختران عمويت و دختران عمّه‏‌هايت ودختران دايي‌ و دختران خاله‏‌هايت را كه با تو هجرت كرده‏‌اند، (براي‌ تو حلال كرديم،) و زن با ايماني‌ كه خود را به پيامبر ببخشد (و مهريّه‏‌اي‌ از حضرت نخواهد) اگر پيامبر بخواهد مي‌‏تواند او را به عقد خويش در آورد؛ (اين قانونِ عقد بدون مهريّه) مخصوص توست نه ديگر مؤمنان؛ همانا مي‌‏دانيم كه براي‌ مؤمنان درباره‏‌ي‌ همسران و كنيزانشان چه حكمي‌ كرده‏‌ايم، (اين براي‌ آن است كه) تا براي‌ تو مشكلي‌ نباشد، و خداوند آمرزنده‏‌ي‌ مهربان است.۱

اوّلًا: در ازدواج‏‌هاي‌ رسول خدا صلي‌ الله عليه و آله مسأله شهوت محور نبوده است، زيرا پيامبر عزيز اسلام از ۲۵ سالگي‌ تا ۵۳ سالگي‌ فقط با خديجه زندگي‌ كرد، زني‌ كه هنگام ازدواج سنّش پانزده سال از حضرت بيشتر بود و پيامبر تا او را داشت با ديگري‌ ازدواج نكرد.

ثانياً: تمام قبايل عليه حضرت بودند و پيامبر بايد با طرحي‌ دقيق اين وحدت نا مقّدس را مي‌‏شكست و بهترين و ساده‏‌ترين و ارزان‏ترين و طبيعي‌‏ترين راه اين بود كه پيامبر داماد قبايل مختلف شود و مردم طبق رسوم آن زمان حمايت داماد را بر خود لازم مي‌‏دانستند و پيامبر بدين وسيله مي‌‏توانست مشكلات راه تبليغ دين را هموار كند.

ثالثاً: بعضي‌ ازدواج‏‌ها براي‌ مبارزه با آداب و رسوم غلط بود. نظير ازدواج پيامبر با زينب دختر عمّه‏‌اش كه در آيه‏‌ي‌ ۳۷ همين سوره گذشت.

رابعاً: پيامبر بعضي‌ زنان را تنها عقد نمود و با آنان همبستر نشد و از بعضي‌ قبايل تنها خواستگاري‌ نمود و عقد هم نكرد و همين رفتارها وسيله‏‌ي‌ ارتباط مي‌‏شد.

خامساً: اگر هدف مسأله‏‌ي‌ جنسي‌ بود بايد از اين همه همسر فرزندان بسياري‌ مي‌‏داشت.

سادساً: عايشه بسيار كوچك بود كه به عقد پيامبر درآمد و مدّت‏ها گذشت تا توانست همسر واقعي‌ حضرت باشد. اگر هدف مسايل جنسي‌ باشد انسان با بچّه ازدواج نمي‌‏كند.

سابعاً: ما نبايد پيامبر را با خود مقايسه كنيم؛ ما با داشتن يك همسر از بسياري‌ توفيقات باز مي‌‏مانيم، ولي‌ پيامبر اكرم با داشتن چند همسر چنان غرق در عرفان و مناجات و تبليغ بود كه خداوند به حضرت خطاب مي‌‏كند: چرا اين قدر براي‌ هدايت مردم حرص مي‌‏خوري‌، «لعلّك باخع نفسك»۲

چرا خود را به مشقّت مي‌‏اندازي‌، «لتشقي‌»۳

چرا حلال‏‌هايي‌ را بر خود حرام مي‌‏كني‌، «لم تُحرّم …» آري‌، نسيم تند معرفت، خيمه‌‏ي‌ وجودي‌ پيامبر را چنان بلند مي‌‏كرد كه اين همه زن، نمي‌‏توانست آن را از پرواز باز دارد.

به هر حال، ازدواج‏‌هاي‌ مجدّد پيامبر بعد از سنّ ۵۳ سالگي‌ بوده است، آن هم با زنان بيوه و متروكه يا داغ‌ديده، با تمايل كامل آنان به ازدواج و اجراي‌ عدالت از سوي‌ پيامبر و آموختن درس عملي‌ براي‌ اداره چند همسر و انتخاب زندگي‌ ساده و بي‌ توجّهي‌ به خواسته‌‏هاي‌ تجّمل گرايانه‏‌ي‌ برخي‌ همسران. علاوه بر همه‏‌ي‌ اين‏ها در آن زمان داشتن چند همسر هيچ عيبي‌ نبوده است و گاهي‌ همسر اوّل به خواستگاري‌ همسر دوّم مي‌‏رفت و ده‏‌ها نكته‏‌ي‌ ديگر كه بايد در آنها دقّت نمود.۴

پي‌نوشت‌هاــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1. احزاب/آيه‌ي۵۰.
  2. شعراء/آيه‌ي۳.
  3. طه/آيه‌ي۲.
  4. منبع: پرتوي از نور/ حجةالإسلام والمسمين قرائتي.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *