خواص درماني و دارويي كندر

خواص درماني و دارويي كندر

خواص درماني و دارويي كندر

کُندُر (Olibanum) گیاهی دارویی است از راسته افراسانان (Sapindales) که از شیره آن هم به عنوان خوشبو کننده استفاده می‌شود. شیره کندر را معمولاً با اسپنددانه می‌سوزانند.در عربی به آن صمغ معنوی مي‌گویند.۱

راه شناخت بهترين نوع كندر

بهترين نوع كندر، كندري است كه خالص، تازه، نرم و با ظاهري سفيد باشد و خيلي زود شكسته نشود و وقتي آن را مي‌شكنيم داخلش يك حالت چسبنده و زرد و طلايي رنگ باشد.راهي ديگر براي شناسايي كندر خوب و خالص آن است كه با استفاده از كبريت يا فندك كمي از آن را آتش بزنيم، اگر خوب سوخت يعني اينكه كندر خالصي است ولي اگر هنگام آتش زدن، به خوبي نسوخت و فقط دود كرد، مي‌توان گفت كه كندر واقعي نيست و صمغ صنوبر است كه فقط هنگام آتش زدن دود مي‌كند و از لحاظ ساختاري و درماني هيچ شباهتي به كندر مرغوب و خالص ندارد.

خواص درماني

درمان ختلالات و علائم ناشي از محدوديت گردش خون مغزي (مانند كم شدن حافظه يا اختلالات ادراكي) زوال عقل( آزايمر) مصرف كندر به خصوص براي زنان باردار و تأثير آن بر روي حافظه نوزاد از قديم الايام مورد تأكيد بوده است.

 1. با توجه به تحقيقات بر روي بيش از ۱۰۰ نفر از مادراني كه قبل از زايمان به مدت ۳ الي ۴ ماه از كندر استفاده كرده‌اند، معلوم شد كه مصرف بيش از حد آن موجب بيش فعالي كودكان آنها شده اما مادراني كه به مدت يك ماه يا كمتر از كندر استفاده كرده‌اند، كودكانشان بيش فعال نشده و در عين حال باهوش شده‌اند.
 2. تجويز كندر به صورت خوراكي موجب كاهش خون‌ريزي شديد در  خانم‌هايي كه خونريزي‌هاي بسيار شديد در سيكل قاعدگي دارند، مي‌شود.
 3. ضد روماتيسم، ضد التهاب، ضد استئو ارتريت گردن و درد پشت، ضد كوليت زخم دار روده است.
 4. اسانس‌هاي موجود در كندر داراي اثر شل كنندگي بر روي عضلات عروق به خصوص عروق مغزي بوده و موجب بر طرف شدن اسپاسم و تنگي عروق و در نتيجه خون رساني بهتر به بافت سلول‌ها مي‌شود.
 5. كندر اثر ضد اسپاسم، ضد درد و آرام بخشي دارد… حتي در افراد مبتلا به لوسمي و انواع سرطان باعث مهار سنتز پروتئين در سلول‌هاي سرطاني مي‌شود.
 6. اگر كندر را با آب سرد بخوريد، اسهال را بند و استفراغ را قطع مي‌كند، جويدنش مانند آدامس لثه را محكم مي‌كند و بوي دهان را از بين مي‌برد.
 7. بعضي وقت‌ها بر روي سفيدي چشم نقطه‌اي سرخ و يا كبود رنگ پيدا مي‌شود كه آن را «طرفه» مي‌گويند، اگر دود كندر را به چشم دهندآن را برطرف مي‌كند.
 8. بر اساس آخرين تحقيقات انجام شده روي گياه كندر مشخص شد كه اين گياه قابليت درمان بيماري ام-اس را دارد.
 9. بهترين راه مصرف كندر اين است كه آن را بكوبيم و هر روز صبح ناشتا يك قاشق مربا خوري از آن را در يك استكان آب حل كنيم و مصرف كنيم. همچنين مي توانيم آن را در دهان بگذاريم و به صورت آدامس از آن استفاده كنيم اما كمي تلخ است.
 10. در سال‌هاي اخير مطالعات بسيار گشترده‌اي بر روي كندر انجام شده است. به خصوص دانمشندان آلماني آن را براي درمان سرطان معده، كبد، طحال و تومورهاي ناحيه‌ي شكم، مقعد و پستان توصيه كرده‌اند. علاوه بر اين كندر در  استعمال خارجي به عنوان درمان كننده زخم‌ها و بثورات جلدي كاربرد دارد. موارد منع مصرف براي كندر تا كنون گزارش نشده است ولي مصرف آن بايد به اندازه باشد و زياد از حد مصرف نشود. عوارض جانبي آن بسيار نادر است و به صورت سردرد خفيف يا عوارض گوارشي خفيف گزارش شده است. در زمان بارداري و شير دهي زير نظر پزشك مي‌تواند مصرف گردد.

كندر در طب ايراني

در طب سنتي استفاده روزانه خوراكي حدود يك قاشق چايخوري سرخالي از پودر يا جويدن چند تكه ريز كندر توصيه مي‌شود. امروزه در كارخانه‌ها يك فرم دارويي از كندر ديده مي‌شود كه در ايران توليد شده است و كپسول ممورال نام دارد. اين كپسول حاوي ۳۶۰ ميلي گرم رزين كندر و ۳۶ ميلي گرم گرانول پودر ريشه زنجبيل است. اين قرص روزي سه بار هر بار ۱ تا ۲ كپسول همراه كمي آب مصرف شود.

خانم‌هاي باردار مراقب باشند

باوري وجود دارد كه مصرف صمغ توسط مادران باردار موجب افزايش هوش و ضريب هوشي جنين و كودك آينده آنها مي‌شود. اين نكته صحيح است اما همان طور كه گفته شد تأكيد مي‌شود مادران باردار مراقب باشند كه مصرف كندر بيش از ۳ ماه موجب بيش فعالي كودك آنها  شده و اين مسأله در آينده آنها را با مشكلات متعددي رو به رو مي‌كند. بنا بر اين مادران باردار بايد توجه داشته باشند كه براي افزايش ميزان هوش و تقويت حافظه نوزاد، خوردن يك ماه كندر كفايت مي‌كند و اين يك ماه بعد از ۴ ماهگي جنين صورت گيرد.

يك نسخه براي ۳ بيماري

درمانگران طب سنتي براي درمان خواب آلودگي و بي‌حالي ناشي از تجمع بلغم در بدن، نسخه‌اي دارند كه به كمك آن مي‌تواند بلغم زائد بدن را دفع كرده و به درمان بي‌خوابي و حتي بوي بد دهان پرداخت. براي تهيه‌ي اين نسخه كافي است يك نخود كندر را با يك نخود مصطكي و يك فندق سقز تركيب كرده و آن را بحويد. براي تهيه اين مواد مي توانيد به داروخانه‌هاي گياهي سطح شهر مراجعه كرده و با تهيه‌ي اين مواد و جويدن ان علاوه بر بي‌خوابي، بوي بد دهان خود را نيز درمان كنيد. علاوه بر اين همين نسخه مي‌تواند تركيب مناسبي براي افرادي باشد كه به كمر درد يا درد مفاصل از قبيل درد زانو مبتلا هستند. مصرف اين نسخه موجب كاهش و تسكين دردهاي مفصلي نيز مي‌شود.

تأثير كندر بر درمان پوست خشك

افرادي كه پوست خشك و زبر دارند، مي‌توانند از اين نسخه براي بهبود خشكي پوست خود بهره ببرند. اين افراد كافي است ۲ نخود كندر را درون روغن بادام حرارت دهند تا زماني كه كندر درون روغن حل شود. پس از آن اجازه دهيد روغن سرد شود و از آن براي ماساژ پوست دست يا بدن استفاده كنيد. اين روغن تأثير بسيار زيادي در بهبود خشكي پوست‌تان خواهد دشات.

تسكين اعصاب و تپش قلب با كندر

درمانگران طب سنتي ايارن معتقدند، ماساژ ستون فقرات با كمك روغن كنجدي كه در آن كندر حل شده باشد براي تسكين اعصاب و آرام بخشي بيمار بسيار مؤثر است. براي تهيه‌ي اين روغن كافي است به اندازه‌ي سر انگشت كندر را درون روغن كنجد انداخته و روغن را روي حرارت بگذاريد تا كندر حل شود. پس از خنك شدن اين روغن آن را روي ستون فقرات ماساژ دهيد، علاوه بر تسكين اعصاب و ريلكسي، اين ماساژ موجب بهبود تپش قلب و تسكين افرادي كه دچار ريزش قلب شده‌اند مي‌شود.

پي‌نوشت‌هاـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. براي اطلاعات بيشتر به ويكي‌پديا مراجعه كنيد.
منبع: هفته نامه زن روز/مؤسسه كيهان/شماره۲۳۸۴/ص۳۰.

Related posts

13 Comments

 1. رعنا عسگري

  سلام. كندر با وارفارين تداخل دارويي داره؟ يعني كساني كه خونشون رقيق يا غليظه ميتونن راحت از كندر استفاده كنن؟ مشكلي پيش نمياد در خونشون؟

  Reply
 2. مهدی

  خیلی ممنون از مطالب این بخش بنده از کندر استفاده میکنم تقریبا(هرروز)واقعا روی حافظه تاثیر مثبتی داره،بوی بد دهن رو میگیره و اعصابم رو آرام میکنه…هزاران سال پیش اطباء نتایج جالبی رو ارائه کردند ایول داره دمشون گرم.

  Reply
  1. مدير سايت

   سلام علیکم.
   طبق آنچه در اینترنت مشاهده کردیم:
   درمانگران طب سنتی ایران معتقدند، ماساژ ستون فقرات با کمک روغن کنجدی که در آن کندر حل شده باشد برای تسکین اعصاب و آرام‌بخشی بیمار بسیار موثر است. برای تهیه این روغن کافی است به اندازه سرانگشت کندر را درون روغن کنجد انداخته و روغن را روی حرارت بگذارید تا کندر حل شود. پس از خنک شدن این روغن آن را روی ستون فقرات ماساژ دهید، علاوه بر تسکین اعصاب و ریلکسی، این ماساژ موجب بهبود تپش قلب و تسکین افرادی که دچار ریزش قلب شده‌اند می‌شود. (وبسوار)
   امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد.

   Reply
 3. صبا

  من کندر را در ماه چهارم بارداری کوبیدم و در آب حل کرده و صبح ناشتا خورم ولی بالا فاصله بعدش اسهال شدید گرفتم و بعدش در شدید درناحیه پایین و راست شکمم شروع شد صبح روز بعد با حالت نتهوع از خواب پریدم و تا جایی که هر چه می خوردم بالا می آوردم بعد از ۳ تا ۴ ساعت در در ناحیه پایین و راست شکمم پیچید به طوریکه به بیمارستان مراجعه کردم بعد از انجام سونوگرافی تشخیص آپاندیس دادند و تحت عمل جراحی قرار گرفتم الان هم از هر چی کندره متنفرم دکتری گفتند سر دهانه آپاندیسم به وسیله ماده زائدی بسته شده و همین موضوع باعث ایجاد آپاندیس حاد شده تو رو خدا هر چیزی رو سر خود مصرف نکنید اونم در زمان بارداری.

  Reply
  1. مدير سايت

   سلام علیکم.
   آنطور که در مطلب بالا در ناصرون آمده باید کندر را بکوبید و در آب حل کنید. حل شدن کندر در آب چطور می‌تواند باعث آپاندیسیت شود؟! در ضمن عوامل ایجاد آپاندیسیت هرچیزی می‌تواند باشد و عموما اجسام سخت هستند. چرا که کندر پس از مدتی که در محیط گرم قرار بگیرد حالت شیره مانندی می‌گیرد و از همین رو می‌توان آنرا جوید. پس بعید به نظر می‌رسد که پس از کوبیدن و رد شدن از مجاری گوارشی باعث ایجاد آپاندیسیت شود! همانطور که فرمودید دکتر گفته است که ماده زایدی باعث آپاندیسیت شده که الزاما نمی‌تواند کندر باشد.
   با تشکر از دیدگاه شما

   Reply
 4. فرزانه

  سلام.دختر من ۱۴ ماهه است و نزدیک دوماهه بهش کندر میدم.به اندازه دو عدد عدس پودر شده کندر و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط میکنم بهش میدم. آیا تاثیری داره روی حافظه فرزندم؟ضرر چطور؟تا کی میتونم بهش بدم؟

  Reply
 5. محسن

  مطلب بسیار جالبی بود
  البته بعضی از اطباء توصیه میکنند که کندر برای اینکه تاثیر بهتری داشته باشه باید جویده بشه و خود صمغ کندر دور انداخته بشه میخواستم نظر شما رو در این زمینه بدونم
  از تلاشهای شما جهت اطلاع رسانیتون سپاسگزارم

  Reply
  1. مدير سايت

   سلام علیکم.
   با تشکر از حسن توجه شما. همانظور که در نظرات قبلی هم اشاره شد ما سعی می‌کنیم مطالب مفید رو اطلاع رسانی کنیم و در زمینه مشاوره پزشکی کارشناسی نداریم.
   ان شاءالله همیشه موفق باشید.

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *