چرا امام حسين(ع) خانواده خود را به كربلا برد؟

چرا امام حسين(عليه السلام) خانواده خود را به كربلا برد؟

چرا امام حسين(عليه السلام) خانواده خود را به كربلا برد؟

پرسش: چرا امام حسين(ع) خانواده خود را به كربلا برد؟

پاسخ: اين‌كه امام حسين(ع) خانواده خود را همراه خويش بردند، داراي چندين نكته مهم است:

الف) هدف اصلي خود از بيعت نكردن با يزيد و عدم سازش با حكومت او، اصلاح دين اسلام و اجراي امر به معروف و نهي از منكر بود و با بردن زنان و كودكان اين پيام را به بشريت در طول تاريخ رساندند كه غرضشان جنگ طلبي و خون ريزي نيست بلكه تنها براي امر به معروف و نهي از منكر و هدايت نمودن مردم و جلوگيري از تحريف اسلام ناب محمدي(ص)، از بيعت با يزيد سر باز مي‌زنند. خطبه‌هاي متعدد و مشفقانه‌ي آن حضرت در روز عاشورا در مقابل سپاه دشمن نيز نشانگر اين مطلب است.

ب) همراه بردن چنان كارواني بيانگر اين مسأله بود كه امام حسين(ع) ترديدي در حقانيت خود و ضلالت يزيد نداشت، زيرا كسي كه زن و فرزند خويش و همه‌ي هستي خود در دنيا را به صحنه‌ي كارزار عقيده‌ي خود مي آورد، مسلماً هيچ گونه شكي در حق بودن اقدام خود ندارد. اين مطلب علاوه بر اينكه نوعي تبليغ نسبت به عقيده امام محسوب مي‌شد، روحيه‌ي دشمن را نيز تضعيف مي‌كرد و در دل‌هاي آن‌ها نسبت به اقدامشان ايجاد ترديد مي‌كرد (مانند قضيه‌ي مباهله رسول خدا(ص) با نصاراي نجران).

ج) دشمن تبليغات وسيعي مي‌نمود كه طرف مقابل (يعني سپاه امام حسين(ع)) مسلمان نيستند. امام حسين(ع) با به نمايش گذاشتننماز و اخلاق اسلامي، تبليغات آن‌ها را خنثي مي‌كرد، به طوري كه مي ديدند حتي بچه‌هاي كوچك اين كاروان نماز مي‌خوانند.

د) خانواده‌ي آن حضرت مهم‌ترين مبلغان و پيام‌رسانان قيام خونين ايشان بوده و وجود آنان براي اطلاع‌رساني تا پايتخت و كاخ يزيد اقدامي فوق العاده مؤثر و حكيمانه بوده است و بدون آن نهضت آن حضرت تحريف و خنثي مي‌شد.

پي‌نوشت‌هاــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع: ره توشه راهيان نور/مركز آموزش‌هاي تخصصي باقرالعلوم(ع)/قم/بوستان كتاب قم(انتشازات دفتر تبليغات اسلامي حوزه‌ي علميه‌ي قم)/چاپ اول ۱۳۸۳/ص ۲۷۵ تا ۲۷۶.
اين پرسش و پاسخ از لوح فشرده‌ي «پرسمان»،  تهيه شده توسط نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، گزينش شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *