سيد حسن نصرالله و امام خامنه‌اي

سيد حسن نصرالله و امام خامنه اي

سيد حسن نصرالله و امام خامنه اي

خامنه‌اي دنيا و آخرت ماست

در آذر ماه سال ۱۳۷۶ هنگامي كه امام خامنه‌اي در اجلاس سران كشوره‌هاي عضو كنفرانس اسلامي در تهران سخنراني كردند و عازم خروج از سالن كنفرانس بودند، سيد حسن نصرالله، دبير كل جنبش انقلابي حزب الله لبنان به وسط سالن رفت و دست ايشان را بوسيد.

فرداي آن روز، از او پرسيدند انگيزه شما از اين كار چه بود؟
دبير كل حزب الله لبنان پاسخ داد: امسال، كشور هاي عربي مرا به عنوان مرد سال جهان عرب معرفي و انتخاب كردند. در اين كنفرانس در حالي كه سران كشور‌هاي عربي حضور داشتند و دوربين‌ها نيز مراسم را مستقيماً براي ملت‌هاي عرب پخش مي‌كرد، من با بوسيدن دست حضرت آية الله خامنه‌اي خواستم به همه آنها بگويم شما كه مرا مرد سال جهان عرب مي‌دانيد، اين را نيز بدانيد كه رهبر من حضرت آية الله خامنه‌اي‌ست و من افتخار مي‌كنم كه شاگرد ايشان هستم.

آنگاه كه خداوند متعال، پيامبر يا امام معصوم(ع) را – به آن خاطر كه معصوم‌اند- به ولايت امر مي‌گزيند، صفاتي چون علم و زهد و شجاعت و ابهت در او متجلي است و هنگامي كه امام معصوم(ع)، غايب است بر ماست كه به دنبال اين صفات در شخصي بگرديم كه بيش از ديگران آن‌ها را در خود داراست. البته بايد فقيهي عادل باشد و نه فقط كسي كه از حرام الهي اجتناب مي‌كند. او بايد زاهد دنيا و شجاع و كاردان و حكيم و بصير و مدبر باشد. در امتداد زمان و طول تاريخ ما، فقهايي از اين نوع بوده‌اند و زمانه از فقهايي اين چنين خالي نبوده است. امانت را به دوش كشيدند و از آن به تناسب طرف زماني و شرايط كه در آن حضور داشتند محافظت كردند. تا اينكه خداوند تعالي به مرجع بزرگ و فقيه گرانقدر اين زمانه، امام خميني(ره) توفيق داد تا اين پيروزي تاريخي مداوم را به وجود آورد. شخصيت امام خميني(ره) به نحوي در چشم‌ها و عقل‌ها و قلب‌ها بروز يافت كه هيچ كدام از ما تصور نمي‌كرد در طول تاريخ ما، فقهايي به اين بزرگي بروز يافته باشند، البته در تاريخ ما فقهاي بسيار بزرگي بوده‌اند اما ظرف زماني و شرايط آنها متفاوت بوده است.
مسأله مهم آن است كه در اين زمانه، امام خميني(ره) ظهور كرد كه گرچه معصوم نبود اما اين ويژگي‌ها و اوصاف در او جمع شده بود: علم، شجاعت، اخلاص، زهد، ورع، عرفان و تدبير. به اين واسطه بود كه بعد از قرن‌هاي متمادي مظلوميتي كه ابتدا داشت و انتها نداشت، به مدد الهي توانستيم در اين زمان و به دست امام خميني(ره) دولت آل محمد را بر پا كنيم كه اين دولت نيز هر روز بيشتر از روز قبل خود، عزت و قوت و كرامت به دست آورد. سپس حضرت امام رحلت كردند و ولي فقيه جديدي براي ما متجلي كه شخصيت و صفات امام خميني را دارا بود به نام آقاي خامنه‌اي كه او همان امام خميني است كه اينك ولي امر ماست.
اي خواهران و برادران! براي ما و همه‌ي مسلمين در سراسر جهان يك ولي امر وجود دارد و حال اگر بيشتر مردم مسلمان نمي‌خواهند از ايشان تبعيت كنند مشكل خودشان است چنانچه پيش‌تر نيز بسياري از مردم، از پيامبر و امامان معصوم تبعيت نكردند ولي اين بدان معنا كه امام، امام و پيامبر، پيامبر نبود نمي‌باشد. ما ولي امري داريم كه نائب امام مهدي(عج) است. اطاعتش بر ما واجب است. ما از پاكي و صفات نيكو و پرهيزگاري و به طور هم‌زمان، شجاعت، قدرت، حكمت، تدبير و بصيرت او آگاهيم. او با آمريكا و اتحاديه اروپا و كشورهاي تحت سلطه‌شان كه منطقه خليج را پر كرده‌اند به مبارزه برخاسته است. خدا بر ما منت نهاده كه او را به ولايت امر ما برگزيده است. او مردي آگاه و شخصيتي استثنايي است كه اگر همه حوزه هاي علميه و كشور‌هاي اسلامي‌مان را جست و جو كنيم، فقيهي از ميان فقهاي شيعه نمي‌يابيم كه اين چنين بزرگي‌ها و صفات متعالي در او جمع شده باشند، بدان پايه كه در رهبر ما حضرت آيةالله خامنه‌اي به عنوان ولي امر جمع شده‌اند.

اگر اخرت را بخواهيم، آخرت ما با ولي امر و نائب حضرت حجت(عج) است و همچنين اگر عزت و شرف و كرامت دنيا نيز بخواهيم، به آن نمي‌رسيم مگر با ولي امر. حتي براي اين جنبش مقاومت بزرگ كه بدان توجه شده است و در جهان عرب يك پديده‌ي استثنايي است و ما به واسطه آن سرمان را بالا گرفته‌ايم و به آن افتخار مي‌كنيم، اگر شخصي به نام روح الله الموسوي الخميني نبود، اثري از آن در لبنان نمي‌بود و بعد از آن نيز اگر شخصي به نام سيد علي خامنه‌اي نبود، استمرار نمي‌يافت.

منبع: ضميمه‌ي ماهنامه‌ي امتداد (امتداد امام)/رضا مصطفوي و حسن ابراهيم زاده/صص۲۸ تا۲۹.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *