چرا قبله مسلمانان از بيت ‏المقدس به كعبه تغيير كرد؟

Questions and Answers

پرسش: چرا قبله مسلمانان از بيت ‏المقدس به كعبه تغيير كرد؟

پاسخ: انسان، با هر سليقه و فكرى كه باشد به سويى رو مي‌كند «و لكلّ وجهة هو مولّيها» «۱»

مسلمانان در آغاز به سوى بيت‏ المقدس نماز مي‌خواندند؛ ولى در اين عمل دو راه بهانه براى يهوديان بر عليه مسلمانان باز بود:

الف) يهوديان در كتاب خود خوانده بودند كه پيامبراسلام به دو قبله نماز مي‌خواند و مي‌گفتند: چون اين شرط در حضرت محمد صلى الله عليه و آله نيست، پس او پيامبر موعود تورات نيست.

ب) چون عبادت مسلمانان به طرف بيت‏ المقدس است، پس آنان دنباله رو يهود هستند؛ ولى همين كه فرمان تغيير قبله از بيت‏ المقدس به سوى كعبه آمد، هر دو بهانه از دست يهود گرفته شد.

قرآن دليل تغيير قبله را اين‏گونه بيان مي‌كند «لئلايكون للنّاس عليكم حجّة» «۲» تا براى مردم (يهوديان) عليه شما حجت واستدلال نباشد. «و لأتم نعمتى عليكم» «۳» و تا در آينده نعمت خودم را بر شما تمام كنم.

در هنگام تغيير قبله، در سال دوم هجرى، خداوند وعده داد كه نعمتم را بر شما تمام خواهم كرد. «لأتم نعمتى عليكم» و در فتح مكّه در سال هشتم هجرى نيز همين تعبير تكرار شد كه نعمتم را بر شما تمام خواهم كرد. «لأتم نعمتى» در سال دهم هجرى و در غديرخم كه حضرت على عليه السلام به امامت منصوب شد، آيه نازل شد كه اكنون نعمتم را تمام كردم. «أتممت عليكم نعمتى» «۴» يعنى وعده‏ هاى سال دوم و هشتم را عملى كردم.

گويا عزت و استقلال مسلمانان گام به گام است؛ گام اول استقلال قبله و جهت‏ گيرى، پس از آن، پيروزى و شكستن بت‏ها و در مرحله‌‏ى آخر، تعيين جانشين و پيشواى دينى.

به علاوه تغيير قبله، آزمايشى براى مردم بود تا معلوم شود كه مردم تسليم فرمان خدا هستند يا تسليم راهى كه به آن عادت كرده ‏اند.

پاورقي‌ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(۱). بقره، ۱۴۸
(۲). بقره،۱۵۰
(۳). بقره، ۱۵۰
(۴). مائده، ۳

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *