دارچين، آنتي بيوتيك طبيعي

دارچين؛ آنتي بيوتيك طبيعي

دارچين؛ آنتي بيوتيك طبيعي

دارچين.

نام علمي(Cinnamomum zeylanicum)

دارچين از زمان هاي قديم مورد استفاده قرار گرفته است. در مصر حتي قبل از ساخت اهرام ثلاثه براي درمان امراض مختلف مصرف مي‌شد.

اسم دارچين«۱» از كلمه عبري«۲» مشتق و در كتاب مقدس به آن اشاره شده است و در مراسم مذهبي يهوديان به كار رفته است.

درخت دارچين فقط در مناطق حاره و گرمسير مي‌رويد. اين درخت در آمريكاي شمالي وجود ندارد. بهترين نوع دارچين در چين مي‌رويد.

دارچين داراي خواص معجزه آسايي مي‌باشد و در زمان هاي قديم از نظر قيمت معادل قيمت طلاو عاج بوده است. در قرون قبل از ميلاد، مردم مصر از دارچين براي موميايي كردن مرده هاي خود استفاده مي‌كردند.

دارچين پوست درختي است كه تا ده متر ريشه دارد. برگ اين درخت سبز تيره و داراي گل هايي به رنگ سفيد مي‌باشد. پوست اين درخت را مي‌كنند و معمولاً پودر مي‌كنند و در غذا يا به عنوان چاي از آن استفاده مي‌كنند.

دارچين براي تقويت عمومي بدن مصرف مي‌شود و چيني ها اعتقاد دارند كه مصرف مداوم دارچين شخص را قوي مي‌كند و همواره جوان نگه مي‌دارد و حتي اشخاص پير با خوردن دارچين نيروي جواني را باز مي‌يابند. ضرب المثلي در چين وجود دارد كه مي‌گويد: اگر نصف سال مرتباً دارچين بخوريد، هميشه جوان خواهيد ماند.

دارچين راز جواني است و مصرف روزانه ي آن انسان را سالم و جوان نگه مي‌دارد.

دارچين بهترين دارو براي بازيافتن انرژي است؛ البته فرقي نمي‌كند كه ضعف شخص از پيري باشد يا از فشار هاي روحي و يا امراض سخت.

دارچين براي افزايش و بازيافتن نيروي جنسي نيز به كار مي‌رود، كليه را گرم مي‌كند، ضعف كمر و پا‌ها را از بين مي‌برد و كم خوني را درمان مي‌كند. دارچين عضلات رحم را تحريك مي‌كند و براي زايمان هاي سخت به كار مي‌رود.

دارچين بهترين دارو براي درد هاي عضلاني است و همچنين در آمريكاي شمالي و كانادا كرم هايي به بازار آمده كه داراي دارچين است و براي رفع درد به كار مي‌رود.

دارچين از بسياري از قرص ها كه براي دردهاي عادت ماهيانه به كار مي‌روند، بهتر است. استفاده از دارچين به خانم هايي كه ناراحتي هايي ناشي از عادت ماهيانه دارند، توصيه مي‌شود و حتي آن هايي كه هعادت ماهيانه ي منظم ندارند، مي‌توانند براي تنظيم آن از دارچين استفاده كنند.

حتماً تا به حال متوجه شده ايد كه بعد از خوردن يك دونات دارچين‌دار همه چيز را زيبا  مي‌بينيد و به آرامش دست مي‌يابيد. اين خاصيت دارچين است؛ زيرا دارچين اثر آرام بخش و شادكننده دارد و ازبسياري از داروهاي آرامش بخش بهتر است. در حقيقت مي‌توان گفت دارچين واليوم گياهي است، زيرا دارچين ماده اي به نام Cinnamodehyde وجود دارد كه روي حيواناتو انسان اثر آرامش بخش دارد.

با تحقيقاتي كه دانشمندان چيني روي دارچين انجام داده اند، دريافته اند كه دارچين در حيوانات و موش ها اثر برطرف كننده ي درد را دارد. بنابراين در هنگام ناراحتي و درد، يك فنجان چاي دارچين واقعاً اثر معزه آسايي دارد.

شايد بهترين اثر دارچين بر بيماري آسم باشد و در موقع حملات آسم، يك فنجان چاي دارچين مي‌تواند اثري آرامش بخش داشته باشد.

ديگر اثر مهم دارچين پايين آوردن تب مي‌باشد، حتي امروزه دارچين را به صورت قرص و كپسول درآورده‌اند كه به عنوان تب‌بر به كار مي‌رود. شما مي‌توانيد به آساني با نوشيدن يك فنجان چاي دارچين تب را به سرعت پايين بياوريد. دارچين رگ ها‌را باز مي‌كند و اثر خوبي در گردش خون دارد.

دارچين خاصيت عجيب ديگري نيز دارد؛ مصونيت بدن را در مقابل امراض افزايش مي‌دهد، و حتي مي‌توان گفت، تا حدود زيادي اثر پني‌سلين و آنتي بيوتيك را داراست. اگر حس كرديد كه ضعيف شده ايد و ممكن است مريض شويد، چاي دارچين را فراموش نكنيد و حتي اگر سرما خورده ايد، چاي دارچين بهترين درمان است.

تحقيقات دانشمندان نشان داده است كه دارچين مي‌تواند باكتري، ميكروب، قارچ، ويروس، و انگل هاي مختلف را ازبين ببرد و اين اثر را در كمتر گياهي مي‌توان يافت. دارچين ،مخصوصاً سال مونلا، استافيلوكوس، ويروس سرما‌خوردگي و برخي ويروس هاي ديگر را از بين مي‌برد.

يكي از دانشمندان انگليسي در كتابي در قرن نهم تأ ليف نمود، ادعا كرد كه دارچين معده را تميز، آرام و تقويت مي‌كند. بنا براين اگر ناراحتي معده داريد، حتماً از دارچين استفاده كنيد. دارچين با اين همه خاصيت طعم بسيار خوبي نيز دارد. حتي اگر چاي معمولي مي نوشيد، آن را با يك قطعه پوست دارچين به هم بزنيد تا طعم آن را بهتر كند.

بي‌دليل نيست كه در گذشته سلماني‌ها كه در حقيقت دكتر هاي طب قديم نيز بودند، به مشتري هاي خودچاي دارچين مي‌دادند.

پاورقي:

۱.ِCinnamon

۲.Kinnamon

منبع: كتاب گياهان معجزه گر؛ دكتر سهراب خوشبين؛ انتشارات ثالث

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *