آشنايي با بيماري سينوزيت

آشنايي با بيماري سينوزيت

آشنايي با بيماري سينوزيت

اگر در بيني احساس گرفتگي و در هم فشردگي ميکنـيد، زمان بـيدار شدن از خـواب سر درد هـاي مـزمن داريـد، دورچشـم هـايتان تغييررنگ مي دهد و کمي متورم ميـشود، ممکن است سينوزيت داشتـه باشيد. گاهي اوقات ممکن است بيماري به حدي شديد شـود که تحـمل آن بـراي فرد غير ممکن شود و او درد زيادي را احساس کند؛ اما ميتوان اظـهار داشـت کـه در اکـثر مـوارد بـيماري به شديدترين حد خود نمي رسد.
سينوزيت چيست؟
سينوزيت يک عبارت پزشکي بوده و به شرايطي اطلاق مي شود که سينوس ها در آن به دليل ايجاد عفونت متورم ميشوند.(گاهي اوقات با خارش و سوزش نيز همراه است)
سينوس ها درون بيني و چسبيده به استخوان هاي صورت قرار گرفته اند. محوطه ي سينوس ها مرطوب بوده و پر از هوا مي باشد. سينوس هاي جلويي در منطقه اي نزديک به ابروها قرار گرفته اند، سينوس هاي عقبي درون استخوان هاي گونه قرار دارند. سينوس هاي غربالي نيز بين چشم ها واقع شده اند. در آخر هم سينوس هاي گوه اي را داريم که پشت سينوس هاي غربالي واقع شده اند.
در شرايط عادي، سينوس هاي ما پر از هوا هستند، تراکم استخوان هاي صورت را در کمترين ميزان خود نگه مي دارند، و سبب مي شوند که استخوان هاي صورت وزن کمتري را متحمل شوند. سينوس ها در ماهيت صداي ما نيز نقش دارند.
عفونت هاي ويروسي و باکتريايي – و يا تلفيقي از هر دو نوع عفونت – مي تواند سبب ايحاد سينوزيت شود. عموماً افرادي که دچار سرماخوردگي مي شوند، سينوزيت را تجربه مي کنند. آلرژي هاي مختلف نيز مي تواند به عنوان يکي از دلاليل ايجاد سينوزيت در فرد محسوب شوند.
احتقان خيشومي که در اثر يک سرماخوردگي معمولي و يا آلرژي ايجاد شده باشد، اجازه نمي دهد که هوا و رطوب به راحتي در سينوس ها جريان پيدا کنند. همين عامل سبب مي شود که باکتري درون سينوس ها جمع شده و فرد به سينوزيت باکتريايي مبتلا گردد.
البته بايد توجه داشت که عفونت هاي باکتريايي سبب مي شوند که شدت بيماري در فرد بيشتر شود و نسبت به عفونت هاي ويروسي از شدت بيشتري برخوردار هستند. فردي که مبتلا به سينوزيت باکتريايي مي شود معمولاً دردهاي صورت و تورم بيشتري را نسبت به انواع ويروسي تجربه مي کند و حتي ممکن است تب نيز داشته باشد.
علائم و نشانه ها
برخي از نشانه هايي که مي تواند معين کند فرد مبتلا به سينوزيت است به شرح زير مي باشد:
• آبريزش بيني و احساس پر بودن بيني به همراه سرفه در روز که براي مدت زماني بيش از ۱۰ تا ۱۴ روز به طول انجامد و علائم بهبودي در فرد ديده نشود.
• خارج شدن خلط و مخاط از بيني ( اين نشانه هم در انواع باکتريايي و هم ويروسي وجود دارد، اما خلط هاي مداوم و غليظ تر مربوط انواع باکتريايي است)
• التهاب و درد مداوم در اطراف چشم
• احساس فشار و تورم در اطراف استخوان هاي گونه
• احساس فشار در سر
• سردرد به ويژه زمانيکه از خواب بلند مي شويد و يا هنگاميکه خم مي شويد.
• تنفس بد حتي پس از اينکه مسواک زده مي شود
• درد در قسمت دندان هاي بالايي
• تب بالاي ۱۰۲ فارنهايت (۳۹ درجه سلسيوس)
برخي از افراد نيز هستند که در زمان ابتلا به اين بيماري سرفه هاي خشک مي کنند و به راحتي نمي توانند بخوابند. در برخي ديگر حالت تهوع نيز گزارش شده است.
هر چند بسياري از اين علائم شبيه به سينوزيت ويروسي و آلرژي بيني (ورم غشاء مخاطي بيني) است بهتر است براي تشخيص درست حتماً به پزشک مراجعه کنيد. ابتلا بيماران به عفونت هاي ويروسي و آلرژي خيلي بيشتر از سينوزيت باکتريايي است. بايد توجه داشت که براي درمان سينوزيت باکتريايي فرد حتماً نياز به مصرف آنتي بيوتيک دارد و در اين صورت پزشک مي بايست آنتي بيوتيک مورد نظر را براي شما تجويز نمايد.
نحوه درمان
اگر پزشک شما براي سينوزيت باکتريايي، آنتي بيوتيک تجويز کرد، شما بايد آنرا براي مدت زماني در حدود سه هفته مصرف کنيد. در اين صورت پزشک دارويي براي باز شدن گرفتگي بيني نيز تجويز خواهد کرد. اگر سينوزيت به دليل وجود آلرژي ايجاد شده بود، پزشک به شما توصيه مي کند که در کنار داروهاي ديگر، آنتي هيستامين را نيز به طور روزانه مصرف نماييد.
پيشگيري
شما تنها با ايجاد تغييرات کوچکي در محل زندگي خود مي توانيد از ابتلا به سينوزيت جلوگيري نماييد. از يک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنيد تا در روزهاي سرد و خشک، هواي خانه رطوبت کافي داشته باشد. دستگاه بخور را مرتباً تميز کنيد تا از ايجاد قارچ که خود سبب بروز آلرژي در برخي از افراد مي شود، جلوگيري کرده باشيد.
اگر جزء افرادي هستيد که داراي آلرژي هاي دوره اي هستند، بايد خيلي بيشتر مراقب خودتان باشيد تا مبتلا به آلرژي نشويد چرا که بروز آلرژي مي تواند شرايط ابتلا به سينوزيت را تسهيل کند.
هرچند سينوزيت به تنهايي يک نوع بيماري واگيردار محسوب نمي شود، اما معمولاً با سرماخوردگي همراه مي شود که ممکن است به دوستان و يا افراد خانواده نيز سرايت کند. از مهم ترين کارهايي که در اين زمان بايد انجام دهيد اين است که دست هاي خود را به طور مرتب کاملاً بشوييد، دستمال هاي استفاده شده را دور بريزيد و زمانيکه کسي عطسه مي کند در مقابل او نايستيد.
براي بهبودي چه کاري مي توان انجام داد
اگر پزشک شما آنتي بيوتيک و يا هر داروي ديگري را برايتان تجويز نمود، بايد سعي کنيد که نحوه ي استفاده از دارو را به طور دقيق دنبال کنيد. اگر دفعه ي اول که به سينوزيت مبتلا مي شويد نتوانيد آن را درمان کنيد، اين بيماري تبديل به يک اختلال مزمن مي شود و راحت شدن از آن کار دشواري خواهد شد. حتي اگر بهتر هم شديد بايد آنتي بيتويک ها را تا آخر مصرف کنيد. اين کار سبب مي شود که همه ي باکتري هايي که سبب ايجاد عفونت شده اند، از بين بروند.
به اندازه ي کافي استراحت کنيد، مايعات به وفور استفاده کنيد تا دبنتان بتواند با کمک آنتي بيوتيک هايي که به آن مي رسانيد در مقابل عفونت ها مقاومت کند.
مصرف ايبوپروفن يا استامينوفن هم مي تواند به تسکين درد و تورم کمک کند. استفاده از دستگاه بخور نيز مي تواند به راحت تر شدن سينوس ها کمک کند. کمپرس آب گرم نيز مي تواند در تسکين درد استخوان هاي صورت مفيد واقع شود. برخي پزشکان نيز قطره هاي محلول نمک بيني را تجويز مي کنند تا محوطه ي سينوس ها مرطوب نگه داشته شود.
نکته ي مهمي که در مورد سينوزيت بايد به خاطر داشت اين است که حتي اگر احساس مي کرديد که بيماري شما خيلي هم جدي نيست، باز هم بايد به پزشک مراجعه کنيد. اگر بيماري شما از انواع سينوزيت باکترياي هم نباشد، با درمان درست و بموقع از بدتر شدن و تکثير بيماري جلوگيري مي کنيد و فرايند بهبود خود را تسريع مي بخشيد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *