زينت و مسجد در قرآن

يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ

اي فرزندان آدم! نزد هر مسجد (به هنگام نماز،لباس و) زينت هاي خود را برگيريد و بخوريد و بياشاميد و اسراف نكنيد، همانا خداوند اسراف كاران را دوست ندارد.   (اعراف،۳۱)

*شايد بتوان گفت: آنچه در قرآن با خطاب (يَا بَنِي آدَمَ) بيان مي‌شود، مربوط به تمام انسان ها و همه ي اديان و از مشتركات آنان است.

*قرآن به مال و فرزند،«زينت» گفته است،( الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا)كهف، ۴۶. بنا براين ممكن است آيه بيانگر اين باشدكه مال و فرزند خود را هنگام رفتن به مسجد همراه خود داشته باشيد، تا با مال، به حل مشكلات اقتصادي مسلمين بپردازيد و با حضور فرزند در مساجد و جماعات، مشكلات تربيتي نسل آينده را حل كنيد.

*در روايات ، امام جماعت عادل،آراستگي ظاهر، عطر زدن و لباس زيبا پوشيدن به هنگام نماز، بلند كردن دستان هنگام ركوع و سجود در نماز،شركت در نماز عيد و نماز جمعه، از جمله مصاديق زينت شمرده شده اند.تفاسير نورالقثلين،منهج الصادقين و اثني عشري

*امام مجتبي(ع) به هنگام نماز و حضور در مسجد بهترين لباس خود را مي‌پوشيد و مي‌فرمود:«ان الله جميل يحب الجمال فاتجمل لربي»،خداوند زيباست و زيبايي را دوست دارد، و من لباس زيباي خود را براي پروردگام مي پوشم و آن گاه اين آيه را تلاوت مي‌فرمود.تفسير مجمع البيان

*خداوند زيبايي و زينت را دوست دارد وگر نه به ان امر نمي‌فرمود،(خذوا زينتكم) چنانكه اسلام، آيين فطري است و انسان نيز فطرتاً از زينت لذت مي‌برد.

* با زينت به مسجد رفتن احترامي است به بندگان خدا، به عبادت خدا و همچنين سبب ايجاد جاذبه و ترغيب عملي ديگران به آمدن در آنجاست.

* گرچه استفاده از زينت و طعام، امري فطري و طبيعي است، ولي در شرايط خاص مانند وجود نيازمندان و محرومان، بايد با آنان همدردي كرد. لذا در تاريخ مي خوانيم كه نوع لباس امام صادق(ع) كه مردم در رفاه نسبي به سر مي‌بردند با لباس امام علي(ع) كه مردم فقير و ندار بودند، متفاوت بود، چون شرايط اجتماعي هركدام فرق داشت. تفسير اثني عشري

* با كمي دقت و تأمل مي‌توان نكته ها و پيام هايي را استفاده كرد، از جمله:

۱. مسجد كه پايگاه مسلمانان است،بايد آراسته،زيبا و با جاذبه باشد.( خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ)

۲. بهترين و زيبا ترين لباس، براي بهترين مكان است. .( خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ)

۳. اسلام، هم به باطن نماز توجه دارد،(في صلاتهم خاشعون)مؤمنون،۲ ، هم به ظاهر آن. ( زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ) آري در اسلام،ظاهر و باطن، دنيا و آخرت بهم آميخته است.

۴. زينت، اگرچه در نماز فردي هم ارزش است، اما در اجتماع و مسجد، حساب ويژه اي دارد.( عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ)

۵. اول نماز، آنگاه غذا.( عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ) اول توجه به روح و معنويت، آنگاه توجه به جسم.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *